Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hõimurahvad vallutasid Eesti

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

hõimu_aeg
Hõimupäevade eel ilmus ajakiri Hõimurahvaste Aeg, mida annavad üheskoos välja EELK Misjonikeskus, Eesti Piibliselts ja Eesti Evangeelne Allianss.

Läinud laupäeval tähistati riikliku tähtpäeva ja lipupäevana hõimupäeva ja selleks ajaks oli Eestisse jõudnud hulganisti soome-ugri rahvaid. Oli põnevaid kontserte, mitu näitust ja konverents.

Hõimupäevade raames tuleb aga kõnelda kogunisti kahest konverentsist. Kahepäevane III rahvusvaheline teaduskonverents „Uralo-indogermanica“, kus kõrvutati soome-ugri ja indoeuroopa keeli ja kultuuri, toimus Narvas. Konverentsi „100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist“ saab aga kuulama minna homme, 25. oktoobril Eesti Rahva Muuseumi Tartus.
Piltlikult võib öelda, et hõimurahvad vallutasid Eesti, sest hõimupäevaga seotud üritusi jätkus paljudesse paikadesse. Näiteks Komist pärit pärimuskultuuri tutvustav folklooriansambel Sipertas esines Võru- ja Põlvamaal, vepsa etnorokkansambel Noid Vastse-Kuustes. Muusikuid oli aga ka teiste rahvaste seast: mordvalasi, udmurte, marisid, komisid, neenetseid, ungarlasi ja soomlasi. Pärnus ingerisoomlaste seltsi majas saab novembri lõpuni vaadata Dmitri Harakka-Zaitsevi joonistusi.
Oleme harjunud, et hõimupäeval peetakse Tallinna Jaani kirikus oikumeeniline jumalateenistus. Seekord aga läks teisiti, sõnab Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson ja paneb kogudustele südamele, et nad jumalateenistustel pühakirja tõlkimise eest palvetaksid.
Lõikustänupühal oli Jaan Bärenson Helsingis, kus kõneldi piibliseltside viimase 25 aasta tegemistest. Rõõmustav on, et selle aja jooksul on Uus Testament tõlgitud kümnesse soome-ugri keelde ja nüüd on see ilmunud peaaegu kõigis soome-ugri keeltes. Vaid hantidele ja mansidele on tõlgitud üksikuid piibliosi. Tervikpiibli on saanud udmurdid ja komidele valmib see lähiaastail. Ka Eesti Piibliselts on saanud tõlkimisele kaasa aidata. „Mõne asjaga saame ikka hakkama ka,“ naljatab Bärenson.
Siiski ei jää Eesti Piibliselts hõimupäeva(de) korraldusest kõrvale. Läinud neljapäeval, 18. oktoobril avas selts Mahtra talurahvamuuseumis näituse „Hõimurahvaste aeg“. Näitus jääb avatuks 17. novembrini. Tartu ülikooli Narva kolledžis saab aga vaadata eesti piiblitõlke teemalist näitust. Tallinnas vene muuseumis Pikk tn 29a on avatud näitus „Mustri kõla“ Eestis elavatest Venemaa soome-ugri rahvastest.
Misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru kutsub kogudusi palvetama ja tegema korjandust hõimurahvaste töö toetuseks Ingeri kiriku Uurali praostkonnas, kus meie misjonärid Anu ja Juha Väliaho on teinud head ja viljakandvat tööd. 28. oktoobril tähistame EELK misjonipüha.
Rita Puidet