Hingehoidjad üksteisele tuge pakkumas
/ Autor: Kaili Särg / Rubriik: Elu ja Inimesed, Hingehoid, Uudised / Number: 30. september 2020 Nr 37 /
Hingehoidjate suveseminaril kõneldi palju sellest, kuidas abi reaalselt inimesteni viia.
Kaks päeva – ühtaegu tegusad ja lõõgastavad – tõid kokku 33 eri tööstaaži ning õppimiskogemusega hingehoidjat üle Eesti. Laagrikeskuses Talu peeti hingehoidjate suveseminar.
Avapäeva erikülalisena tuli hingehoidjaid tervitama sotsiaalminister Tanel Kiik, kelle sõnavõtust jäi kõlama, et valitsus peab oluliseks inimeste vaimsele tervisele tähelepanu pööramist ja eriti on see vajadus tulnud esile COVID-19 pandeemia ajal. Sotsiaalministeeriumi juurde on loodud käesoleva aasta alguses ravi- ja hoolekandeasutuste kaplanatuur, mille arendatavate hingehoiuteenuste eesmärgiks on inimese toetamine lähtuvalt tema vajadustest.
Minister tunnistas, et hingehoidjad on aastakümnete jooksul oma tööga tõestanud enda olulisust ravi- ja hoolekandesüsteemis. Hea sõnum oli ka, et hingehoid on ära märgitud sotsiaalministeeriumi koostatud vaimse tervise rohelises raamatus.
Kohaletulnud andsid tagasisidet, et rõõm oli kokku tulemisest ja kogemuste jagamisest. Koguni minister jäi pärast oma tervituskõnet kuulama kohalolnute arutelu sellest, mis on juba tehtud ning mida veel plaanis teha, et hingehoidlik abi paremini inimesteni jõuaks.
Eestis töötab ööpäevaringne hingehoiutelefon, mida rahastab sotsiaalministeerium ja mille tööd koordineerib Tartu teoloogia akadeemia. Sellele telefonile saavad helistada kõik abivajajad. Aastaid on hingehoidjad tegutsenud suuresti tasustamata vabatahtlikena. Ühest küljest on see loomulik, seda on sajandeid kogudustes tehtud ja nii see kindlasti ka jätkub.
Teisalt aga, kui inimene on oma aega ja raha panustanud sellesse, et rakendada oma kutsumust hingehoidjana ning õppinud vastaval erialal, siis on see juba amet tänapäevases mõttes ja on loomulik, et selle eest saab tasu. Viimasel ajal on tulnud juurde võimalusi tasustatud töö tegemiseks ja see on väga hea valdkonna arengule. Ent oluline on leida jätkusuutlikke rahastusvõimalusi, sest tulemuslikku hingehoidu ei ole võimalik arendada lühiprojektide kaudu.
Lisaks eelmainitule on riigi toel saanud suve jooksul Eesti suurematesse hooldekodudesse tööle hingehoidjad. Sotsiaalministeeriumi kaplanatuuri käivitatud projekti raames pakutakse hingehoidlikku tuge ligi neljandikule Eesti hooldekodude elanikest. Kevadised muudatused ning töötajate vajadus kerkis esile väga kiiresti.
Õnneks oli Tartu teoloogia akadeemia eestvõttel ja UI hingehoiu toetusfondi rahastusel värskelt loodud andmebaas hingehoidjatest, kes oleksid valmis kaasa lööma erinevates algatustes. Suure panuse Eesti 15 suurema hooldekodu projekti õnnestumisse on andnud sotsiaalministeeriumi vanemkaplan Katri-Aaslav Tepandi. Juuniks valmis toetusfondi toel ka hingehoidu tutvustav koduleht hingehoid.ee, mida saab järjepidevalt täiendatud.
Kõik need arengud oleksid olemata, kui poleks inimesi, kes on pühendunud hingehoiule. Oma igapäevatöös toetub hingehoidja Jumalale, kes on meie kõigi vundament, aga tihti jääb puudu inimlikust toest. Teiste töötegijate nägemine ja oma kogemuste jagamine annab jõudu, kosutust ja indu hingehoiuteel edasi minna ning seda eesmärki suveseminar ka täitis.
Osalenud hingehoidjate nimel
Kaili Särg