Helme kirikus peeti aastapäevapidu

/ autor: Arvo Lasting / rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / ilmunud:  /

Aastapäeva tähistamisel esines Mulgi segakoor Kristjan Õmbluse juhatusel. 2 x Neil Viskov

Aastal 1329 on Helme kihelkonda nimetatud esimest korda kirjalikes ajalooallikais. Siis on Leedu sõjavägi teinud ühe lahinguretke siiamaile. Lihtsalt Helme nime leidub kirjalikes materjalides juba 1210. a. Helme kihelkond pidi tähendama ka Helme koguduse olemasolu ja Helme Maarja kirikki võis olemas olla.
Nii on sellel aastal Helme Maarja kogudusel aeg ümmargust aastapäeva pidada. Pidulikuks jumalateenistuseks leidus sobiv aeg hingedekuu esimesel pühapäeval. Ühtaegu panime tähele usupuhastuspüha, pühakutepäeva ja hingedepäeva. Ühendasime kokku rohke tänu ja siirad palved.
Umbes kolmandiku aastapäeva kirikulistest moodustasid Mulgi segakoori lauljad. Koor tähistas äsja oma 5. aastapäeva. Koor hõlmab kogu Mulgimaad ehk Helme, Tarvastu, Karksi, Halliste ja Paistu kihelkonda. Ülepühapäeviti kogunetakse proove tegema. Koori juhatab Kristjan Õmblus. 35-liikmeline koor kaunistas Helme kihelkonna aastapäeva jumalateenistust mulgi musta tooni rõivastes koduteemalisi laule lauldes.
Helme kihelkonna kirik on varemetes, kus pikkamisi järk-järgult tehakse konserveerimistöid. Juba 75 aastat on Helme koguduse koduks olnud endine vennastekoguduse palvemaja Tõrva linna ääres. Seda pühakoda on kogudus hoidnud ja hooldanud ning viimasel paaril aastal seest- ja väljastpoolt värskeilmeliseks värvinud.
Värviga on meid toetanud AkzoNobel Baltics AS müügiesindaja Tiit Zeiger. Tema teenib Tallinna Kaarli koguduses diakonina ning andnud meie kirikule vormi, oli nüüd aeg täita pühakoda ka sisuga ehk sõnumiga. Helme koguduse aastapäeva jutluses käsitles Tiit Zeiger Matteuse evangeeliumi 22. peatüki tähendamissõna kuninglikust pulmapeost ning kõneles meie pikaks kujunenud kristlikust kultuurist.
Pikkade sajandite jooksul on meie kultuur juurdunud kristlikesse tavadesse. Seda me ei või unustada, vaid peame oma usku Kristusesse elavana hoidma, et võiksime igavesti osa saada tõeliselt õnnistatud peost. Jutlustaja puudutas tähelepanelikult peaaegu igat kuulajat ning toetus Helme koguduse ajaloo ja käesoleva hetke pidepunktidele.
Jumalateenistusel teenisid liturgias ja palves Tarvastu koguduse õpetaja Elve Bender, Helme koguduse noored liikmed Romet Piller ja Ramona-Luisa Soro, head naabrid Valga ja Tõrva baptistikogudustest Otto Aavistu ja Valdo Maamägi. Orelil saatis jumala­teenistust muidugi meie organist Thea Leitmaa. Tervitusi, tervist ja õnnistust tõid ning soovisid Tarvastu, Taagepera ja Helme koguduste juhatused ning Viljandi praostkond.
Arvo Lasting

Pildigalerii:

Helmes
Jumalateenistusel teeninud vaimulikud ja ilmikud.