Helen Tobias-Duesberg jõudis koju
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 8. september 2010 Nr 35 /
Pühapäeval, 15. augustil sängitati Kullamaa kalmistul kodumaa mulda Rudolf Tobiase noorema tütre, helilooja, organisti Helen Tobias-Duesbergi urn.
Helen Tobias-Duesberg sündis 11. juunil 1919. a New Yorgis. 1926. a sai seitsmeaastase Heleni kodumaaks Eesti. Pärast Narva-Jõesuu algkooli lõpetamist 1932. a asus Helen elama vendade Pauli ja Johannese juurde Tartusse, kus lõpetas tütarlaste gümnaasiumi (praegune Miina Härma gümnaasium).
Aastatel 1937–1943 õppis Helen Tobias orelimängu ja kompositsiooni Tallinna konservatooriumis, kus tema õpetajateks olid professorid August Topman, Artur Kapp ja Heino Eller. 1943–1947 täiendas ta end orelimängu ja kompositsiooni alal Hermann Grabneri ja Fritz Heitmanni käe all Berliini kõrgemas muusikakoolis, kus ta isa Rudolf Tobias oli aastatel 1912–1918 muusikateooria professor. Saksamaal elades töötas Helen organistina Berliinis ja Potsdamis.
Pärast abikaasa surma siirdus ta 1951. a koos tütre Maajaga USAsse New Yorki, kus lõpetas Guilmenti orelikooli meistriklassi ja kompositsiooni erialal Manhattani muusikakooli, kuhu ta jäi õppejõuks kuni pensionile minekuni.
Helen Tobias-Duesbergi rikkalikust loomingust võiks nimetada «Reekviemi» solistile, segakoorile ja orkestrile, «Missa brevist», «Ballaadi» orkestrile, sonatiine, kahte keelpillikvartetti jne. Tema teoseid on esitatud New Yorgis Lincoln Centeris, Carnegie Hallis, mitmesugustel festivalidel ja kontserdisaalides Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Euroopas.
Pikaajaline koostöö on olnud Helenil New Yorgi Eesti Betaania Kirikuga. Koguduse 70. aastapäeva tähistamiseks 1988. aastal tellis kirik temalt kantaadi «Katkendeid mäejutlusest», milles helilooja on kasutanud palju eesti rahvamuusika sugemeid.
Eesti Betaania kogudus New Yorgis alustas tegevust 1928. aastal väikese kogudusena, teenides eestlastest immigrantide vaimseid vajadusi nende emakeeles. Kogudus oli eriliseks varjupaigaks Teise maailmasõja järel põgenikele, kes lahkusid kodumaalt Nõukogude okupatsiooni tõttu. Ka praegu teenib Betaania kogudus New Yorgis eesti ühiskonda.
Helen Tobiaselt on ilmunud kaks raamatut lastele: 1938. a «Mart ja Mari» ning 1939. a (kordustrükk 2009) «Vangistatud prints ja teised muinasjutud».
Helilooja suri 4. veebruaril 2010. a Ameerika Ühendriikides Savannah’ väikelinnas.
Helen Tobias-Duesbergi matusetalituse Kullamaal viis läbi Kullamaa koguduse õpetaja Ants Leedjärv. Laulis Tallinna tehnikaülikooli vilistlaste naiskoor Silvia Melliku juhatamisel. Rudolf Tobiase kaks koraalieelmängu esitas orelil Toomas Trass. Järelhüüded laususid Helen Tobias-Duesbergi tütar ja tütretütar, E Stuudio Kammerkoori dirigent Külli Lokko, kultuuriministeeriumi esindajana Eero Raun, pianist ja muusikateadlane Vardo Rumessen.
Kullamaa valla ja koguduse poolt avaldasid lahkunule viimset austust Tooni Leedjärv, Loit Lepalaan ja Ilmar Jõesoo.
Kullamaa kalmistul Tobiaste kalmul puhkab nüüdsest kolm põlvkonda muusikuid: vanaisa Johannes, poeg Rudolf ja pojatütar Helen.
Loit Lepalaan