Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Head tekstid kutsuvad viisistama

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Läinud laupäeval tähistas helilooja ja muusikaõpetaja Sirje Kaasik autorikontserdiga Haapsalu toomkirikus oma 55. sünnipäeva.

Kontserdil osalenud peapiiskop Andres Põder andis Sirje Kaasikule üle Teeneteristi tunnustusmärgi silmapaistva tegevuse eest koorimuusika arendamisel. Kaasiku rolli Eesti kirikumuusikas ja teda kui lastekooride üldjuhti kiriku laulupidudel tõstis esile ka peapiiskop.
Sirje Kaasik juhatab  mitut koori Haapsalus, aga on ka üle-eestilise lastekoori Väike Küünal üks juhendajaid. «Meie muusikakultuuri üks nurgakivi,» ütles Haapsalu koguduse õpetaja Tiit Salumäe Sirje Kaasiku rolli kohta siinses muusikaelus.
Kontserdil Haapsalu toomkirikus esitati ainult Kaasiku heliloomingut. Nende seas oli ka kaks suurvormi, Missa brevis ja kantaat «Laulud Loojale». Et kontsert ülearu pikaks ei läheks, kanti mõlemast ette kaks osa. Kaasiku loomingut esitasid kontserdil Haapsalu muusikakooli kammerorkester Lehari Kausteli juhatusel ja kuus koori. Neist nelja juhatas Sirje Kaasik. «Kontsert oli võimas, sellises mahus muusikaga kontserte kuuleb harva,» kiitis Tiit Salumäe.
«Laulud peavad elama,» põhjendas juubilar autorikontserti. Kaasiku loomingut, sh Missa brevis’t on laulnud kirikukoorid Eestis, aga ka Saksamaal, Rootsis ja Soomes.
Heliloojana on Sirje Kaasik loonud üle saja laulu – täpset arvestust ei ole ta pidanud. Nende seas on peamiselt laste, nais ja segakoorilaulud – need on kooridele, mida ta ise juhendab. «Mõtted on sealmaal, et peaks tegema uue segakoorilauliku,» ütles Kaasik. Kümmekond lugu on valmis. Ka lastelaule on valmis uue lauliku jagu, kui mitte juba rohkemgi.
Lastelauludele on lihtsam tekste saada, sest neid kirjutatakse palju. Raskem on leida täiskasvanuile kirjutatud luulet, mis on hingestatud ja millel on rütm. «Halvale tekstile pole mõtet viisi teha,» sõnas Kaasik.  Samuti tahab ta, et partiid oleksid lauldavad. Selleks laulab ta ise kõik läbi, et ei oleks ebanormaalseid käike ja hüppeid.
Ühtki lemmikut oma laulude seast autor öelda ei osanud, sest loojale on «iga laps armas». Siiski tõstis autor esile naiskoorile loodud laulu kümnest valgest hingelinnust. Alles hiljem sai ta teada, et sõnade autor Heli Illipe-Sootak kirjutas selle luuletuse Haapsalu lastekodu põlengu ohvrite mälestuseks. See laul oli sünnipäevakontserdil üks värskemaid.
Lillede toomise asemel palus sünnipäevalaps annetada lilleraha Haapsalu muusikakooli lastele pillide ostmiseks. Nii tegi ta ka oma eelmise sünnipäevakontserdiga viis aastat tagasi. Siis sai ta osta muusikakoolile trummi ja rütmipille. «Armastan lilli, aga mitte nii suures koguses,» ütles Kaasik ja rõõmustas, et saab muusika­koolis tunde andes kasutada rohkem mitmesuguseid pille.

Lehte Ilves,
Lääne Elu