Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Head asjad mõjutavad meie elu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Akadeemik Tarmo soomere. Internet

Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere korraldas noore mehena sügaval nõukogude ajal kirikutes muusikaõhtuid ning organiseeris vaimuliku lektüüri paljundamist ja levitamist. Kirik tänab ja tunnustab teda EELK Teeneteristi II järgu ordeniga.

«See on väga kõrge ning täiesti ootamatu ja selle tõttu eriti liigutav tunnustus mu panuse eest, mis suurelt jaolt sündis 30–40 aasta eest ning millega oli kursis vaid väike ring inimesi,» räägib Tarmo Soomere Eesti Kirikule antud usutluses (pikemat intervjuud akadeemikuga saab lugeda kirikulehe mõnest järgmisest numbrist).
Akadeemiku hinnangul on tegemist ilmeka näitega, et tehtud head asjad mõjutavad meie elu kaugemale ja sügavamalt, kui ise oskame arvata.
«Peame sageli loomulikuks, et mingi teo või töö vahetud tagajärjed võivad ju olla suured, ent asjade mõju aegapidi vaibub,» arutleb ta edasi, tuues näite oma erialast mereteadlasena: tsunami muutub ohtlikuks alles mererannas, päris kaugel maavärina epitsentrist.
«Taolised süsteemid on huvitavad, sest muidu näeksime vaid kahanemist ja kadu,» arvab teadlane, lisades, et tema meelest ongi mööda pealtnäha nähtamatuid kanaleid toimiv kaugmõju üks kõige põnevamaid asju loodusteadustes.
EELKs meenutatakse ja hinnatakse Tarmo Soomere tegevust 1970–80ndatel vaimuliku kirjavara n-ö põranda all paljundamise ja levitamisega.
«Praegusest ajast tagasi vaadates oli tegemist ju üsna väikese omakirjastusega, mis suutis viie-kuue aasta vältel tiražeerida ehk paar-kolmsada erinevat raamatut, tavalise mahuga paarsada masinakirjalehekülge ning igaüht keskeltläbi kümmekonnas eksemplaris,» jääb Soomere oma meenutustes küll tagasihoidlikuks, ent arvud, kui need paigutada oma aja konteksti, kõnelevad enda eest.
Eesti mereteadlane ja matemaatik Tarmo Soomere sündis 1957. aastal kristlike vanemate peres.
Juba lapsena paistis ta Kohila keskkoolis silma matemaatikaalase andekusega, samuti oli Eesti koolinoorte meister orienteerumises ning noppis võite topograafilises kaardistamises.
Asus matemaatikat õppima Tartu ülikoolis, jätkas Moskva Riiklikus Ülikoolis, spetsialiseerudes diferentsiaalvõrranditele. 1992. aastal kaitses Tartu ülikoolis matemaatikadoktori dissertatsiooni. 2007. aastal valiti Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks ning 2014. aastast on Tarmo Soomere selle president.
Liina Raudvassar