Harkujärve kirikus alustati valgest ja rohelisest
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 27. jaanuar 2021 Nr 4 /
Kõikide EELK liturgiliste värvidega kirikutekstiilide komplektis on Harkujärve kogudusel hetkel olemas valged ja rohelised altari- ja kantslikatted.
17. jaanuari jumalateenistusel õnnistati nii uued kirikutekstiilid kui ka altari peale paigaldatav suure Piibli alus. Altari- ja kantslikatted annetas perekond Tõeleid lipuvabrikust ja pühakirja alus valmis Toomas Otsa tisleristuudios.
Õp Avo Üprus tänab lahkeid annetajaid ja tunnistab, et ei oleks ise söandanud tellimust koguduse nimel esitada: „Tean, et kirikutekstiilid on kallid ning meie koguduse eelarve ei ole suur ja peame igat väljaminekut arukalt kaaluma. Aga Jan Erik Tõeleid, kes käis koguduses leeris ning kelle pere peab lipuvabrikut, tegi sellekohase ettepaneku, lisades, et tema pere väga soovib midagi kiriku heaks teha.“
Avo Üprus räägib, et algul ei olnud noorel kogudusel altarit millegagi katta. Siis hangiti ajutised tekstiilid, sealhulgas kasutatud katted teistest kogudustest. „Täiskomplekti, isegi ühes värvis komplekti ei olnud. Kõik esemed olid erinevad, kogumulje üpris segane. Rohelisi kantslikatteid ei olnud aga näiteks tänaseni,“ tutvustab vaimulik.
Perekond Tõeleid, kes soovis kogudusele sihtotstarbelise annetuse teha, kutsus õp Üpruse lipuvabrikusse ekskursioonile, et tutvustada tooteid ja tootmist. Üprusele imponeeris väga, et muu hulgas kasutatakse seal ka puuetega inimeste loomingut, mis annab lipuvabrikule sotsiaalettevõtte kuvandi.
Üpruse sõnul paistis selgelt välja rõõm ja pühendumus, millega perekond Tõeleid Harkujärve kogudusele kirikutekstiile valmistas.
„Esialgu on valmis valged ja rohelised katted, aga plaan on saada kõikides liturgilistes värvides katted, kogu komplekt. Ka eelviimasel kirikukogul kinnitatud Maarja värvi sinised katted,“ toonitab Üprus. Piibli aluse puhul on tegemist altari peale paigaldatud kõrgendusega, mis lubab pühakirja avada väikese lugemist hõlbustava nurgaga. Aluse valmistamiseks on kombineeritud saare- ja jalakapuud. „Nii nagu meil on saarest altar ja jalakast altaririst,“ sõnab Avo Üprus.
Liina Raudvassar