Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Harju-Madise kirik – valguseks mere ja maa kohal

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Veel enne kui nelipüha eelõhtu palvus lõpule jõudis, olid inimesed ootamas.

Kui kell sai 19, oli kiriku parkla täis autosid ja kirikuaed inimesi. Kõik ootasid võimalust, mis ei avane avalikkusele kuigi tihti – ronida Eesti kõige ainulaadsemasse kirikutorni.
Oli muuseumiöö, mis mereaastale kohaselt võttis tähelepanu keskmesse tuletornid.
Harju-Madise kirik on tänases Eestis teadaolevalt ainus, mille tornis põleb majakatuli, ametliku nimetusega navigatsioonimärk 402, Madise kirik (kõrgus merepinnast 39,2 m, koordinaadid 59º 17π 24,288∏; 24º 7π 21,384∏). Tule paariline asub mere kaldal, valge-mustatriibulises võretornis.
Majakatuli paigaldati torni 1956. a ja algusest peale kuni 1989. a oli tulesüütajaks Harju-Madise koguduse juhatuse esimees Theodor Kalve. Tema ülesanne oli igal õhtul süüdata tuli nii kirikutornis kui ka kaldal asuvas võretornis ja hommikul see kustutada. Valgustuseks kasutati esialgu atsetüleeni. Selleks ehitati kirikutorni põhjaküljele väike kapp, kus oli alati valmis kolm gaasiballooni. Lisaks rajati panga alla tee äärde tellistest majake ta­gavaraballoonide hoidmiseks.
Kui kiriku torn ja katus 1968. a põlesid, kartsid tuletõrjujad võimalikku gaasiballoonide plahvatust. Hiljem paigaldati torni elektrituli, mis viidi üle automaatikale. Majakatule kuma paistab pimedatel õhtutel kirikuõpetaja magamistuppa ja tiheda udu korral hakkab hajunud valgus toas plinkima. See on kuidagi eriliselt rahustav – valgus on vee kohal ja laevad saavad rahus seilata. Ja see tuletab samas meelde kristlase kohustust olla ka ise maailma majakas …
Päike hakkas juba loojuma ja udu tõusis, kuid rahvast üha tuli. Ronisid torni, jalutasid kirikuaias, vaatasid Forseliuse mälestuskivi ja pildistasid, pildistasid. Viimased huvilised lahkusid Harju-Madiselt juba päris pimedas, plinkiva majakatule saatel. Kell oli 11 õhtul, mil valgus kirikuakendes kustus. Tol õhtul külastas Harju-Madise kirikut hinnanguliselt üle 350 inimese.
Tahan eriliselt tänada meie kirikumeest Raul Ratti ja vabatahtlikku ekskursioonijuhti Vilve Hülpi nende ennenägematute inimhulkade juhtimise eest. Muuseumiöö oli mõlemale väsitav, kuid rõõmus kogemus. Järgmisel aastal jälle.
Joel Siim,
Harju-Madise koguduse õpetaja