Haapsalu kogudus osales Loviisa rahufoorumil
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 20. august 2008 Nr 33 /
Nagu paarkümmend viimast aastat, osales Haapsalu koguduse delegatsioon seegi kord Loviisa rahufoorumil.
Haapsalust käisid Loviisas õpetaja Tiit Salumäe ja 11 liikmega lastekoor. Salumäe pidas pühapäeval, 10. augustil erilise liturgiaga rahumissal jutluse. Jutluse teema oli kurjast mõttest sündinud kurjad sõnad, millest saavad halvad teod. «Nagu me kirikus tunnistame oma pattu, mida me oleme teinud oma mõtte, sõna ja teoga,» ütles Salumäe. Missa kanti üle Soome raadios.
Lastekoor andis kontserdi ja esines ka rahumissal. Koori juhatas Sirje Kaasik, klaveril ja orelil saatis Lia Salumäe. Lapsed külastasid veel loomaaeda, nuku- ja pildimuuseumi.
«Tore oli kohata uusi inimesi ja paiku,» tegi üks lastekoori laulja reisist kokkuvõtte. «Aga ka vanade inimestega oli tore aega veeta. Mulle jääb meelde see vana kirik. Ja kui ilusaid nukke võib üks inimene teha!»
Loviisa rahufoorum sündis 1970. aastail Loviisa pastori Veli-Matti Hynnise eestvõttel. Foorumi üks keskseid ja emotsionaalsemaid hetki on Hiroshima õhtu, mil rongkäik suundub Loviisa lahe äärde, kus põlevad küünlad lastakse merele ujuma. 6. augustil 1945 heitsid ameeriklased Hiroshimale maailma esimese aatomipommi.
Rahufoorumi juurde käib ka akadeemiline konverents, üks väheseid akadeemilisi rahuliikumise üritusi Soomes, ütles Salumäe.
Esialgu tagasihoidlikust ettevõtmisest kasvas 1980ndaiks aastaiks üleriigilise kandepinnaga foorum. Seda on mitu korda külastanud ka Soome president.
1987. aastal, mil Eestis piirid lahti läksid ja Haapsalu kogudus esimest korda Loviisat külastas, oli rahufoorum juba suure mastaabiga rahvuslik üritus, meenutas Salumäe. Sellest ajast peale on Haapsalu kogudus rahufoorumil alati kohal olnud ja seal on esinenud peaaegu kõik Haapsalu koguduse koorid. Loviisas on rahupreemia saanud Eesti kirjanik Jaan Kross.
Tänavu oli Haapsalu kogudus ainuke Eestist, kuid varem on seal käinud ka Villu Jürjo koos Narva kogudusega. Külalisi on olnud Ungarist jm, seekord oli Loviisas aga üks ingeri kogudus Venemaalt.
Lehte Ilves,
Lääne Elu