Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Haapsalu ja Ridala koguduse liikmed tegid kolmepäevase bussireisi Peterburi.

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

«Ei tea, kas tänapäeva inimesed aduvadki enam, et Peterburi oli Eesti rahvusliku kultuuri häll,» ütles Haapsalu koguduse õpetaja Tiit Salumäe. Ta lisas Peterburi eestlase Boris Gorbunovi tänavu ilmunud «Peterburi teatmikku» vahendades, et 1917. a elas Venemaal üle 200 000 eestlase, sh üle 50 000 Peterburis.

Ingeri kiriku teenistusel

Läänlased külastasid Eesti konsulaati, kus neid võõrustas peakonsul Lauri Bambus. Poliitilistele pingetele vaatamata kasvavad nii turism kui ka ärikontaktid, vahendas Salumäe peakonsulit. Ta lisas, et paljudel eestlastel pole oma riigi välisesindustesse asja, nüüd said läänlased aimu, kuidas Eesti esindus töötab.

Salumäe kohtus ingeri piiskopi Aarre Kuukauppiga ja pani lilleõie metroojaama, kus läks ajast igavikku peapiiskop emeeritus Jaan Kiivit. Pühapäeval esines Haapsalu koguduse koor Ingeri Neitsi Maarja kiriku  jumalateenistusel, kaasa teenis Tiit Salumäe.

Ingeri kiriku õpetaja soomlane Arvo Survo on õppinud Tallinnas Usuteaduse Instituudis ja olnud Salumäe praktikant. Soome misjoniorganisatsioon suunas pastori Peterburi tööle. «Survo on uurinud ingeri ajalugu, kirjutanud ingeri liturgia ja õppinud mustlaskeelt,» kirjeldas Salumäe.

Kirik ja kontserdisaal

Läänlased külastasid ka Peterburi Jaani kirikut ja olid eestlaste jumalateenistusel, mida peab kogudus Ingeri kiriku kõrvalsaalis. 1993. a taastatud kogudusel on mõnikümmend liiget. Jaani kiriku taastamisel on silmapaistev osa haapsallasel Jüri Treil, kes võttis Peterburis Eesti konsulina töötades koguduse ja kiriku taastamist väga tõsiselt. Trei algatusel tehti kirikus talguid ja  taastati Peterburi Sõnumid, mis vahendab Eesti Seltsi ja eesti koguduse uudiseid.

Jaani kiriku võttis Nõukogude Venemaa koguduselt ära 1920. aastail.  Kirikusse tehti vahelaed ja temast sai mitme korrusega hoone. Kullatud  ristiga torn on maha võetud. «Seest ei meenuta kirikut enam miski,» ütles Salumäe.

Nüüd on kirik kogudusel tähtajatult kasutada. Kiriku taastamise pühakojaks ja kontserdipaigaks on enda peale võtnud Eesti Kontsert Aivar Mäe juhtimisel. Praegu on lammutatud kahe esimese korruse vaheseinu, vahelaed on aga veel alles. Kooli ja pastoraadi tagasisaamise üle käivad läbirääkimised.

Peterhofi, Peeter I rajatud residentsi sattusid läänlased just ajaks, mil seal tähistati uhke purskkaevude pargiga mõisaansambli 300. aastapäeva. Samuti käisid läänlased Puškinis, kus Salumäe nõukogude ajal üheksa  aastat sealset ingeri kogudust teenis.

Lehte Ilves