Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Faruk Abu Chacra – õpikute autor ja kultuurisilla ehitaja

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Kevadsemestril õpetas Tartu ülikooli usuteaduskonna juures soovijaile-üliõpilastele araabia keelt esimest korda ülikooli ajaloos mees, kelle emakeeleks ongi araabia keel. Faruk Abu Chacra on alates 1972. aastast Helsingi ülikooli araabia keele vanemlektor, Tartusse kutsus teda prof Kalle Kasemaa.

Araabia keele õpetaja Faruk Abu Chacra rõõmustab õpiku uue ja põhjalikuma kordustrüki üle.

Araabia keele õpetaja Faruk Abu Chacra rõõmustab õpiku uue ja põhjalikuma kordustrüki üle.

Intensiivkursus vältas kolm nädalat, varasemat tutvust araabia keelega õpilastelt ei eeldatud. Tosin õppurit tegi eksami, enamik neist nii, et õpetajal oli rõõmu. «Kui hästi läheb, on sügisel võimalus Tartus araabia keelega jätkata,» on õpetaja Faruk optimistlik.

Tartuga on arabistil varasemad viljakad sidemed, aastal 2001 kutsuti teda esimest korda Tartusse ja siin trükiti mais 2001 Faruk Abu Chacra esimene põhjalik araabia keele õpik inglise keele vahendusel «Arabic around the world» koos CD-plaadiga. See on araabia keel algajaile, sissejuhatus, näpunäited ja harjutused iseõppijaile, sisaldades ühtlasi harjutustes kasutatud sõnade sõnastiku.

ImageAraabia keele õpik

Sel kevadel sai valmis uus, täiendatud trükk, mille kirjastamisõiguse Faruk Briti kirjastusele Routledge edasi müüs. Nüüd on raamat ilmunud ja uus õpik samuti juba soovijaile saadaval, näiteks ka Tartus ülikooli raamatupoe teisel korrusel.

Araabia keel on emakeeleks rohkem kui 200 miljonile inimesele, ühtlasi üks viiest ÜRO ametlikust keelest. Tänapäeva integreeruvas maailmas on järjest suurem vajadus ja nõudmine võtmete järele pääsuks teistesse kultuuriareaalidesse, ja üks võti inglise keelt kõnelejatele araabia maailma on kahtlemata Faruk Abu Chacra rohkem kui 25aastase õpetamise kogemuse kaante vahele kogutud vili.

Druus Liibanonist

Abu Chacra on pärit Liibanonist, väikesest külast, druusi perekonnast. Druusid on Vahemere ääres meie ajaarvamise algusajandeil kujunenud filosoofilis-usuline kogukond, mille peaalusteks on kreeka filosoofia ja usk ainujumalasse. Druusid seovad elemente kõigist kolmest Vahemere idarannal kasvanud ainujumala-usust.

Abu Chacra: «Druuse on kokku vähem kui miljon, neid elab Liibanonis, Süürias, Iisraelis, Jordaanias ja siin-seal laias maailmas. Druuside salajased teadmised avanevad vaid nende oma teadjameestele. Üldiselt on see väga liberaalne usk – näiteks lubab ta palvetada igas pühakojas, sest Jumal on igal pool.»

Tartus meeldis töötada

«Pingetest vaba väikelinn,» ütles ta. Siiski leidis õpetaja Faruk Tartust ka üht-teist araabiapärast – vesipiibud Rüütli tänava poe akendel, klassikalises araabia keeles kirjutatud umbes tosin käsikirja 12.–15. sajandist Tartu ülikooli raamatukogus. «Tõenäoliselt kirjutatud mõne kristliku munga poolt. Teemaks Jumal, tarkus, armastus… ärge unustage, et keskaja kloostrites õpiti ka Euroopas araabia keelt klassikalise keelena!»

Kolmas orientaalne leid pärineb plaadipoest, CDd Siberi eestlaste laulude ja rahvamuusikaga. «Teie rahvamuusikas on kahtlemata olemas oriendi mõju – substraat või adstraat, ei oska praegu öelda,» on ta avastuse üle uhke.

Faruk Abu Chacra on avaldanud raamatu ka sellest, kuidas ja kui palju on mainitud viikingeid araabiakeelses kirjasõnas. Põhiallikaks Ibn Fadlan. Samal teemal oli ka tema ettekanne konverentsil Tartu ülikooli aulas esmaspäeval, 4. juunil.

Juune Holvandus