Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eva Jänese retrospektiivnäitus „Olemise lugu“

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Eva Jänes on aastakümneid korraldanud kirikus kunstinäitusi, nüüd on selle ülesande enda kanda võtnud Erkki Juhandi.
Erakogu

Tallinna Jaani kiriku galeriis ehk lõunasaalis on 30. juunini üleval kunstnik Eva Jänese juubelinäitus „Olemise lugu“. 75. sünnipäeva tähistanud kunstniku tööde näitus „Loomise lugu“ avati 7. juunil ka Kastellaanimajas (Roheline aas 3).

Kunstiteadlane Mai Levin on „Loomise loo“ näituse kohta kirjutanud:
„Eva Jänes tähistab selle näitusega üht ümmargust tähtpäeva. Aastanumbrile mõeldes tundub erilisena mitte ainult tema tööhoog, mis näib aina kasvavat, vaid ka areng, mille ta on geomeetrilises laadis töötades viimaste aastate kestel läbi teinud. See areng korrigeerib pidevalt ettekujutust talle sobivast formaadist või iseloomulikust koloriidist, tema vormi- ja värvifantaasia üllatab jätkuvalt.
Näituse „Loomise lugu“ idee on saadud rahvaluulest. Rahvaluule kujundid mõlkusid Eva Jänesel meeles juba tunamullu, kui ta valmistus Juhan Liivile pühendatud näituseks Tallinna keskraamatukogus. Seal eksponeeritud töödest on üks horisontaalsete rütmide ja avara hingusega maal nüüdki väljas („Nagu taevas, nii ka maa peal“, 2015).“
Eva Jänes on olnud teerajaja Eesti kristliku kunstiruumi esitlemisel nii kodumaal kui ka väljaspool seda. Pärast Eesti taasiseseisvumist on tema eestvedamisel kureeritud olulisi kristliku kunsti näitusi ja selle ilmekaks näiteks on Tallinna Jaani kiriku galerii juhtimine. Veerandsaja aasta vältel on korraldatud palju kõrgel tasemel kaasaegse kunsti näitusi.
Kunstnikuna on ta eelkõige tuntud kui väga hea monumentalist, kellel on annet ja julgust vallata teoste loomisel mahukat ruumi, olgu siis interjööri seina-, lae- või aknapinda. Tema loodud freskod, monumentaalmaalid ja vitraažaknad rõõmustavad paljusid era- ja avaliku ruumi kasutajaid. Selle rõõmustavateks näideteks on kunstniku kodukoguduse, Tallinna Jaani kiriku, aga ka Muhu Katariina, Tartu Pauluse, Suure-Jaani kiriku ja teiste hoonete akende vitraažid. Märgilised on ka tema loodud EELK konsistooriumi kabeli freskod.
Kuidas me ka Eva Jänese loometeed ja tegevust ei tõlgendaks, on ta siiski pühendunud kristliku kunsti teenistusse, olles samaaegselt nii looja kui ka loodu eksegeet. Sakraalse ja sekundaarse maailma käsitlus ja selle teoloogiline paradigma saadab tema kui autori ja kristlase otsinguid Jumala usalduse rüppe.
Eva Jänes on öelnud: „Peamine minu piltidel on mittemõõdetav, see, mis on märkide taga. Igatsus väljendada Jumala peamisi ande: usu seisundit, lootuse seisundit, armastuse seisundit. Märk ei pruugi olla sümbol, kunstnik annab ise talle olulise tähenduse – annab sümbolile väärtuse.“
Retrospektiivnäitusel Tallinna Jaani kiriku galeriis on eksponeeritud üks väike osa kunstniku viimase kaheteistkümne aasta maaliloomingust. Teosed on maalitud talle omases abstraktse geomeetria võtmes. Võib ka öelda, et tegu on omamoodi sakraalse geomeetriaga.
Näituse teljeks on osa sarjast „Palved“, mis on inspireeritud õpetaja Toomas Pauli palvetekstidest. Maalid „Usu läbi. Vaimu läbi“ väljendavad kunstniku loomingu kreedot. Seeria „Maal maalis“ kannab elujaatuse ja kristliku osaduse aadet. Maalid „Paistu palve“ ja „Agoraa“ jagavad vaatajaga kunstniku loometegevuse olemuslikku ühtsust meie rahva usuväest.
Näitus väljendab läbilõiget kunstniku loomingust ning kannab eneses tänu Jumalale ja kõigile kaasteelistele. Oma kunstiloomingu kõrvalt on ta andnud suure panuse Eesti kaasaegse kristliku kunstiruumi arengusse ja kujunemisse.
Retrospektiivnäitus on pühendatud Eva Jänese 75. sünnipäevale ja annab suurepärase ülevaate kunstniku inimeseks olemise ja inimolemuse mõttest kantud maailma väljendustest. See on nii tagasivaade tehtule, vahekokkuvõte kui ka aimdus tulevasest. Sellest ka näituse pealkiri „Olemise lugu“.
Erkki Juhandi,
Tallinna Jaani kiriku galerist, näituse kuraator