Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eile helistati priiuse auks kirikukelli

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kunstnik Lembit Lõhmus on valmistanud tähtpäevale pühendatud rinnamärgi. Kaheksa aastat tagasi oli märgil arv 7890 –Eesti esimese iseseisvusaja pikkus päevades. Tänavusel märgil on arv 18 950. Urmas Saard, Külauudised.

Omariikluse põlistamise tänupäeva tähistamiseks helisesid eile, 30. novembri keskpäeval üle maa kirikukellad ning kodanikke kutsuti üles heiskama rahvuslipust riigilipud.

Tänavu saab Eesti Vabariigi vabana elatud päevade arv ühe võrra suuremaks kõigi nelja sõjalise okupatsiooni päevade koguarvust, mis on 18 950. „Meie riigis on olnud kaks lühemat Saksa okupatsiooni ja kaks Nõukogude Vene okupatsiooni, millest teine kestis üle nelja aastakümne,“ kirjutab teemapäeva tähistamise mõtte algatajana Eesti Muinsuskaitse Seltsi auesimees Trivimi Velliste. Ta selgitab päeva ainulaadsust: „Kui edaspidi ei tule uut sõjalist okupatsiooni, siis on 30. novembri tähtpäev kordumatu. Valguse aeg saab pikemaks pimeduse ajast!“ 

Peapiiskop Urmas Viilma kutsus oma vaimulikele saadetud kirjas üles helistama 30. novembri keskpäeval üle maa kirikukelli, meenutamaks hetke, mil meie riiklik ja rahvuslik iseseisvuse aeg sai ajaliselt pikemaks kui need sünged ajad, mil elasime okupatsiooni tingimustes. Et kirikukellad saaks jagada kuuldavalt sõnumit rahva vabaks olemisest, teha seda maal ja linnas. 

Riigikogu juhatus ja Eesti Lipu Selts tegid üleskutse heisata majadel riigilipud. Päikesetõusul kell 8.49 assisteerisid sinimustvalge heiskamist Pika Hermanni tornis vabadusvõitluse uurija Peep Varju, 20. Augusti Klubi liige Rein Veidemann ja noorkotkaste ning kodutütarde esindajad. 

Paljude Vabadussõja ausammaste jalamile viidi eile lilli ja süüdati küünlad mälestuseks Eesti vabaduse eest võidelnutele. President Alar Karis viis pärja Kuusalu kihelkonda Valkla Vabadussõja mälestusmärgi juurde. Tartus toimus tseremoonia Emajõe kaldal Kalevipoja monumendi juures ning õhtul kell 18 pühitseti Tartu Peetri kirikus mälestustahvel vabadusvõitlejale Enn Tartole

Eesti Kirik