Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Birgitta peegeldused kloostris

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Pirita kloostri kabelis etendus jaanuaris näidend «Birgitta», mis põhineb Salme Raatma poeemil «Pirita peegeldused. Püha Birgitta raamat».

Poeemi on muusika, tantsude ja ajakohaste kostüümidega lavale seadnud Liina Orlova, Birgittat kehastas Carmen Tabor, tema abikaasat Ulf Gudmarssoni Margus Tabor ning kuninganna Biancat Külli Teetamm.

Salme Raatma poeem kõneleb ühe tuntuma naispühaku Birgitta kujunemisest karismaatiliseks kiriku vaimse uuenduse taotlejaks, keda me täna teame kui pühakut ja prohvetit ning olulist persooni Põhjamaade vaimulikus arenguloos.

«Pirita peegeldused. Püha Birgitta raamat» nägi ilmavalgust 1997. aastal Soomes ning seda esitleti möödunud suvel eestikeelsena Tallinnas Pirita kloostris. Raamatus vaheldub ajalooline ülevaade tundeküllase poeemiga, teose lõppu on Ruth Rajamaa lisanud ülevaate püha Birgitta elust ning Kristi Burman vaatleb Birgitta kujutamist kunstis läbi aegade. Raamatus on rikkalikult reprosid ja fotosid.

Tänavu oma 92. eluaastat tähistav vanaproua Salme Raatma on viimased 42 aastat elanud Soomes Turus. Ta on sündinud Helmes taluperes, õppinud ülikoolis kunstiajalugu, abiellunud pastor Herbert Rosensteiniga, kasvatanud üles viis last ning tal on seitse lapselast.

Mari Paenurm