Avo Üprus pani kokku teeviida alustavale juhile
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 5. mai 2021 Nr 19 /
Avo Üpruse väike raamatuke „Teeviit alustavale juhile“ (2021) ei ole minu meelest niivõrd eneseabiõpik või käsiraamat kui mentori filosoofiline tagasipilk oma algustele ja kulgemisele.
Oma kulu ja kirjadega (kirjastus Inglitiib) raamatu välja andnud autor on seda kirjutades mõelnud siiski alustavale kristlikule juhiks saada soovivale inimesele. „Ma ise loodan, et need mõtted innustavad algatustega välja tulema, usus tegutsema ja õppima (learning by doing),“ ütleb Avo Üprus.
Raamatu tagakaanel on pilt uljalt elektritõukerattal Harkujärvel ikka edasi kulgevast vaimulikust autorist. Külvi Kurg on olnud asjatundlik kujundaja ja toonud esile teksti, mis mitmel juhul väärib tsitaadina meeldejätmist.
Juhtimisstrateegia märksõnadele tuginev raamat annab selgelt ja kujundlikult edasi võimalusi, kuidas juhina oma valitud teel püsida, partnereid leida ja kaasata, läbikukkumisi üle elada ja neist õppida. Üks oluline mõte (lk 23): „Õpi nägema kitsast akent ajas, mis avaneb igavikku. Pole situatsiooni, milles pole Jumalat. Kui suudad teda kogeda, põhistab ta sinu otsustustest moodustuva erilise elu.“
Tean oma juhikogemusest, et ka kõige kiiremal ja keerulisemal ajal on tarvis leida aega vaikseks palveks ja mõtte selgeks mõtlemiseks. Avo Üprus on sama meelt: „Kuigi juht on tegude inimene, ei ole paaniline tegutsemine kunagi mõistlik. Võta oma hetk – olgu selleks siis minut või nädal, olenevalt kriisi olemusest. Täida see vaikusega.“ (Lk 52)
Raamatut võib küsida autorilt, Harkujärve kogudusest ja Rahva Raamatu e-poest.
Vaimulik Avo Üprus on kirjutaja, Eesti Kirjanike Liidu liige. Tema esimene (luule)raamat „Aja raamat: tunnetuslõimi aastaist 1983–1985“ ilmus 1988. aastal, „Hälin ja aeg: luulet ja tunnetuslõimi 1980–1986“ 1990; „Koopainimesed“ (romaan ja novell) 1990; „Müütide varjust I ja II“ 1995 (kujundus Eesi Rosenberg, Tallinna Kunstiülikooli diplomitöö Avo Üpruse luulekogule, 25 eksemplari); „Õigus halastusele: Eesti Kiriku kriminaaltöö ja hingehoiu osa selles“ 2000 (EELK Usuteaduse Instituudi lõputöö); näidend „Akvaariumihaid“ 2003; „Toompea vang“ 2007 (inspireeritud tööst riigikogus); „Eluaegne vangistus: eluaegse vanglakaristuse kandmine ja sellest vabastamine“ 2013; „Ingeldus“ 2018. Lisaks on ta enam kui viie raamatu kaaskoostaja, laulusõnade autor, toimetanud Eesti Kristliku Ühenduse ajalehte.
Sirje Semm