Austusavaldus Roman Toile
/ Autor: Ene Pilliroog / Rubriik: Uudised / Number: 3. august 2016 Nr 30 /
Juunikuus võisime esmakordselt Eestis õnnitleda koorijuhti, heliloojat, organisti, kirikumuusikut, pedagoogi ja kultuuritegelast, kes tähistas oma sajandat sünnipäeva.
Selline vägev elujõud on antud Roman Toile (fotol), kelle erakordsest teotahtest ja säravast mõttest on oma tegemisteks inspiratsiooni saanud mitmed põlvkonnad nii Eestis kui ka Kanadas, kus maestro on sõja järel elanud, hoides seal alles koorielu ning jätnud helilooja ja organistina aegumatu jälje kirikumuusikasse.
Kaarli koguduse muusikajuhi ja peaorganisti Piret Aidulo eestvõttel toimus 21. juunil Kaarli kirikus tähtpäevale pühendatud suur juubelikontsert, milles osalesid Tallinna praostkonna koorilauljad (Tallinna toomkoor Laudate Dominum, Kaarli koguduse kontsertkoor, Püha Vaimu kammerkoor, Viimsi kammerkoor ja segakoor KOSK) Veljo Reieri, Ene Üleoja, Andrus Kalveti ja Piret Aidulo juhatusel ning solist bariton Ott Indermitte.
Võib-olla nii mõnelegi tuli üllatusena, et Roman Toi on Kaarli koguduse liige juba sellest ajast, mil koguduse õpetaja Artur Soomre teda Vaikiga laulatas. Et aga keerulised ajad neid kodukirikust eemale viisid, siis liitus pere ka Toronto Vana-Andrese kogudusega.
Juubelikontsert algas Roman Toi koraalieelmänguga «Oh võtkem Jumalat», mis klassikalisi variatsioone järgivalt on üks ta ulatuslikumaid oreliteoseid. Enamik ta kirja pandud oreliloomingust on sündinud improvisatsioonidest jumalateenistustel, mistõttu on neis ühtaegu nii hetkemeeleolude vahenditust kui ka sihiteadlikult seatuna kirikukoraalide igavikulistele mõtteradadele suunavat mõju.
Toi orelilooming puudutab oma eriliselt vahenditu, süvenenud, siira ja loomuliku väljendusega, mida võisime organist Piret Aidulo interpreteeringus taas kogeda kõigis esitatud teostes: «Mu järel’ hüüab Jeesus Krist», «Palve Ketsemani aias», «Puhka rahus» (Vaiki-Felicitas Toi mälestuseks) ja «Jumal, vägev valitseja».
Erakordselt särava vokaali, tasakaalus häälerühmade ja väljendusjõuga laulis ühendkoor, mis eriliselt puudutas suurteose «Te Deum» ettekandel Veljo Reieri juhatusel (solist Ott Indermitte). Kujutan ette, kuidas ka koorijuht Roman Toi silmad löönuks rõõmust särama, kui ühes kooris korraga nii palju tenoreid ja sügavhäälseid basse koos on.
Vaadates ühendkoori suurust tulevad silme ette pildid Kaarli koguduse ajaloost, sest suured koorid tegid vägevaid tegusid juba koguduse sünniloo juures, rääkimata August Karl Pfaffi või Alfred Karindi aegadest. Kuigi ka praeguse koguduse juures on rahvusvahelistel konkurssidel suurepäraseid tulemusi saavutanud head ning eripalgelised koorid, siis taoline Tallinna praostkonna koorilauljate suure koori ühislaul täidab kirikuvõlvide aluse oma eriliselt kandva kõlajõu ja kirgastavalt loova energiaga.
Juubelikontserdi avasõnad ütles koguduse õpetaja Jaak Aus, vahetekste Roman Toi mälestusteraamatust ja kirjadest luges Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru, kes 2001–2002 Toronto Peetri koguduses abiõpetajana teenides suhtles ka Roman Toiga – Peetri koguduse organistiga.
Kontserdi lõpetanud ühislaul «Õnnista ja hoia» ning koraalieelmäng «Jumal, vägev valitseja» tuletasid meelde Roman Toi sõnu ta Torontos toimunud juubelikontserdi järel, mis väljendavad selgesti, kui sügaval südames on tal Eestimaa asjad: «Igal hommikul panen ärgates kokku palvekäed: «Tüdrukud ja poisid, hoidke kokku!»»
Ene Pilliroog