Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aukuninga alandustee

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Oleme astumas suurde ehk vaiksesse nädalasse. Saabuva pühapäeva nimetus palmipuudepüha (ld dominica palmarum) tuleb saabuva pühapäeva evangeeliumist, kus kirjeldatakse, kuidas inimesed tervitasid Jeruusalemma saabuvat Jeesust palmiokstega. Inimeste jaoks oli suur elamus näha tuntud õpetajat ja tervendajat Jeruusalemma sisenemas. Ilmselt loodeti, et Jeesus teeb jätkuvalt imesid. Teisalt oodati Kristuselt võibolla mingit rahvuslikku sõnumit. Osa soovis kuulda tema õpetusi. Paasapühade eelsel nädalal oli linn täis palverändureid ning levisid mitmesugused kuuldused ja ootused. Rahvas oli emotsionaalne ja innustuv, inimesed haarasid spontaanselt palmioksad ja lehvitasid nendega Jeesusele ning heitsid teele riided.
Selle sündmuse meenutamiseks on palmipuudepühal toodud kirikusse palmioksi ja neist valmistatud kaunistusi. Neid on kantud ka palmipuudepüha protsessioonil. Põhjapoolsematel maadel on palmiokste asemel kasutatud pajuoksi. Sellepärast on eesti keeles seda püha rahvapäraselt kutsutud ka urbepäevaks.
Emotsionaalne rahvas aga ei saanud aru, et tegelik Jeesuse Jeruusalemma tulemise eesmärk polnud mitte ilmalik võim või kuulsuse nautimine, vaid vastupidi: Kristus läks pühasse linna selleks, et seal kanda inimeste patud. Tõeline triumf oli ees nädala pärast, mil Issand tõusis surnuist üles, aga selleks pidi ta kannatama ja surema ristil kõigi pattude eest.
Kaido Soom