Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aruande koostamine tekitab vaimulikes hasarti

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Aruande koostamine nõuab arvutitööd, mis on Võnnu koguduse õpetajale  Urmas Pajule omane. ArhiivMöödunud neljapäevaks pidid vaimulikud esitama kirikuvalitsusele koguduse statistilise aruande, 1. veebruariks tuleb esitada ka sõnaline aruanne.
Ettenähtud ajaks, 20. jaanuari hommikuks, oli kiriku sisevõrgu kaudu 165 kogudusest esitanud möödunud aasta aruande 42.
Üks neist oli Koeru, kus kokkuvõtte tegi abiõpetaja Elve Bender. Ta ütles Eesti Kirikule, et ei saa aru, miks virisetakse aruande koostamise pärast. «Kokkuvõtet on vaja ka meile endale – koguduse nõukogu saab aastakoosolekul, kui aruannet kinnitab, hea ülevaate toimunust ja koguduse arengust,» ütles õpetaja.
Statistiline aruanne iseenesest on vaid lahtrite täitmine ega võta eriti aega. Keerulisem ja aeganõudvam oli sel aastal tema sõnul raamatupidamise pool, sest koguduse eelarve tuli esitada eurodes ja mitme komakohaga. Selle töö on Koerus teinud tubli ja asjalik raamatupidaja.
Sõnaline aruanne on Benderi sõnul loominguline tegevus ja aeganõudvam ning eeldab analüüsi koguduse tööst. Ühtki etteantud küsimust õpetaja vahele ei jäta, kuigi ehk täpselt vastata ei oska.
Näiteks, kui palju koguduseliikmed vaimulikku kirjandust loevad, kuigi kogudusel on oma raamatukogu. Aga aruannet koostades tulevad tema sõnul välja tendentsid, millele aasta sees tähelepanu ei osanud pöörata. «Aruandmine mulle meeldib,» ütleb Elve Bender kokkuvõtteks.
Võnnu koguduse õpetaja Urmas Paju jääb statistilise aruande esitamisega paar päeva hiljaks, kuni koguduse raamatupidamine on valmis. Tegu on põhjaliku dokumendiga, mis peaks olema koguduse nõukogus kinnitatud, siis on sellel ka seaduslik alus.
Just raamatupidamise tõttu jääb koguduste aastaaruanne Paju sõnul venima, sest viimase paari aasta jooksul on aruanded muutunud keeruliseks ja põhjalikuks, juurde on tulnud lisad. «Tegu oleks nagu pangaga, mitte mittetulundusühinguga,» naerab Paju.
Ümberarvutamine eurodesse annab ehk juurde tunni lisatööd. Aruandega kaasneb sel aastal negatiivne emotsioon – arvud on arusaamatult väikesed, aga see tekitab inimestes üleüldiselt segadust.
Mõni sõnalise aruande küsimus on Paju hinnangul juhuslikku laadi ja pole lihtne vastata, kuid esitatud kindlasti heade kavatsustega.
Rita Puidet