Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Armastus ja valu käivad sageli käsikäes

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Tartu Zonta klubi ja Tähtvere avatud naistekeskus tutvustasid naistepäeval vastset raamatut «Sinihabeme pruudid», kuhu on koondatud perevägivalda kogenud naiste lood.

«Teisel abieluaastal sain esimest korda peksa. Olin ostnud valet värvi vetsupaberi. Hoop oli nii tugev, et lendasin peaga vastu kraanikaussi. Valus oli, aga hirm oli nii suur, et isegi nutma ma tema nähes ei hakanud. Sellest alates lisandus kontrollile füüsiline vägivald,» võib lugeda Helena loost.
Taolisi lugusid on kaante vahel seitse. Raamatu koostaja Krista Kivisalu tänas raamatut esitledes naistekeskust, kes võttis raamatu teha ja pakkus talle võimaluse see kokku panna. Ta tunnistas, et kui tal poleks olnud aastatepikkust ajakirja Pere ja Kodu toimetajakogemust, oleks nende kuue kuu jooksul, mil ta vägivalda kogenud naiste lugudega tegeles, olnud palju uneta öid.
Tegu on tavaliste peredega, kes tulevad eluga hästi toime, ja vägivald tundub ootamatu, ent alati pole see füüsiline. Raamatu sisekaantel on illustratsiooniks ja teemasse süvenemiseks toodud kaks ratast: vägivallaratas, kus kirjeldatakse vägivalla erinevaid ilminguid, ja võrdsuse ratas, mille sisuks on jagatud vastutus, lugupidamine, usaldus ja toetus jm.
Lähisuhted on sageli keerulised, neis põimuvad armastus ja valu, majanduslikud probleemid, süütunde tekitamine ja tekkimine. «Loodan, et nende lugude lugemine aitab mõista, mis vägivaldses suhtes toimub. Ja aitab vahet teha süstemaatilisel vägivallal ja üksikjuhtumil,» ütles esitlusel Krista Kivisalu.
«Lähisuhtevägivald on nagu ämblikuvõrk, millest ohvril on üksinda peaaegu võimatu välja pääseda,» öeldakse raamatus ja soovitatakse oma lugu rääkida kas või vanematele, et leida tuge suhtest välja astuda. Esitlusel avaldati lootust, et raamatut kasutatakse koolides pereõpetuse tundides, et võimukas Sinihabe õigel ajal ära tunda.
Rita Puidet