Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ameerikas hingekarjase ülesannetega

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Enn Auksmann valiti esimest korda Pärnu praostkonna praostiks 2005. aastal. Tema volitusi pikendati järgmistel valimistel 2009. ja 2013. aastal.
Arhiiv

Lõuna-Kalifornia eestlaskonda USA läänerannikul hiljuti külastanud praost Enn Auksmann osales Los Angelese koguduse suvepäeval, kus ta pidas jutluse.

Enn Auksmann selgitas Eesti Kirikule, et tema visiit Ameerikasse sai teoks tänu Los Angelese piirkonna eestlaste kutsele, kes on olnud juba üle aasta ilma regulaarse vaimuliku teenimiseta.
Kümne päeva jooksul erinevaid inimesi külastades avanes hea võimalus koguduseliikmetega vestelda ja neid kuulata – teha seda, mis on Auksmanni hinnangul ühe hingekarjase ülesanne.

Võõrsil omade keskel
«Peamine on minu jaoks see, et seal on meie oma eesti inimesed, kes vajavad oma eestikeelset ja -meelset vaimulikku teenimist,» nimetab ta sõidu motiivi. Võib küsida, kas ei oleks Ameerika eestlastel mõistlikum leida vaimulik kohalikust kirikust. Keeleprobleemi ju pole.
Auksmann vaidleb vastu: «Ma näen ja kogen, et see ei ole seesama, mis oma inimene.» Võib edasi arutleda, et niikuinii ei kesta esimeste põgenike põlvkond, kes Eestist 70 aastat tagasi lahkusid, igavesti ja kas järeltulevad põlved, saati Eesti taasiseseisvumise järel võõrsile rännanud, vajavad kindlalt just Eesti taustaga vaimulikku.
Ka selle mõttekäiguga pole Auksmann nõus: «Lõuna-Kalifornia eestlaskond on palju suurem ja ma arvan, et eriti viimastel aastatel Eestist läinud inimeste jaoks on eestikeelne vaimulik teenimine pea ainus võimalus leida tee kirikusse ja Jumala juurde, iseäranis nende tagapõhja ja ka kultuurilise erinevuse tõttu.»
Enn Auksmann rõhutab, et teda ei kammitse Los Angelese eestlaste teenimisel teadmine, et sealne eesti kogudus otsustas jätta liitumata EELKga.

Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kirikuna
Loomulikult on kohalikega suheldes teema üles võetud ja Auksmannile on selgitatud, et vastavalt USA seadustele on sealne eestlaste kogudus asutamisest saati iseseisvas staatuses: «Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kirikusse kuulumine rajanes mitte niivõrd seadusetähel, kuivõrd heal tahtel.»
Los Angelese ja mitme teise USAs asuva eesti koguduse inimesed tundsid end Välis- ja Kodu-Eesti kirikute ühinemisel survestatuna. Kas põhjendatult või mitte, seda ei oska Enn Auksmann öelda.
«Kõik inimesed Los Angeleses, kellega olen sellest rääkinud, on öelnud nagu ühest suust, et neil ei ole mitte midagi Kodu-Eesti kiriku vastu ning nad mõistavad end jätkuvalt selle osana, kuigi on juriidiliselt ja administratiivselt iseseisvad,» selgitab Auksmann, kelle meelest võiks EELK vaadelda Los Angelest ja kogu Lõuna-Kaliforniat kui oma teenimispiirkonda, kus elab palju rahvuskaaslasi.
Tema hinnangul on sisuliselt tegemist diasporaatööga, mis seisneb suure määral laialipillutatult elavate inimeste vaimulikus teenindamises. «Kas seda teen mina või teeb keegi teine, on teisejärguline küsimus,» rõhutab Enn Auksmann kirikulehele antud usutluses.
Liina Raudvassar