Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ameerika president toetava sõnumiga Eestis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Eelmisel nädalal, 3. septembril Eestit külastanud Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama visiit tõstis Eesti maailma kaardile ning kinnitas eestlaste meelt, et võimaliku idaagressiooni korral oleme NATO kindla kaitse all.

Balti riikidest valis USA president külastamiseks kõige väiksema. Aga tema sõnum puudutas kõiki Balti riike. Nii olid Eestisse maailma mõjukama persooniga kohtuma tulnud ka meie naabrid, Läti ja Leedu president. «Balti riigid, te ei seisa kunagi üksi,» lubas USA president Barack Obama Kadrioru lossis Baltimaade esindajate poole pöördudes. President Obama sõnul oligi tema visiidi peapõhjuseks soov kinnitada kohapeal, et Baltimaad on NATOs Ameerika Ühendriikide usaldusväärsemad liitlased.
Loomulikult oli Eestile suureks auks võõrustada USA presidenti ning meie võimuesindajad ja diplomaatiline korpus tegid endast oleneva – ja tulemuslikult, saab tagantjärele hinnata –, et riigivisiit kulgeks viperusteta. Oli hoomata, et seda tajus ühiskond tervikuna, mitte üksnes pealinnas, vaid üle riigi. Huvi Tallinnas toimuva vastu oli suur. Ülekoormatud internet ilmutas päeva jooksul hooti väsimuse märke, tõrkudes kohati otsepilti edasi andmast.
Huviga jälgiti USA ja Eesti presidendi pressikonverentsi ning kuulati Barack Obama esinemist Nordea kontserdimajas. Oma kõnes peatus Obama Eesti lähiajaloo olulisematel sündmustel, kiitis Eesti vaibumatut iseseisvuspüüdu ning soovi demokraatiat hoida.
Ta kinnitas mitmel korral, et NATO ei jäta Eestit ja teisi Balti riike kollektiivset kaitset rakendades hätta. «Me kaitseme absoluutselt iga NATO liikme territoriaalset puutumatust,» kinnitas Obama, nimetades, et praegu patrullib Baltikumi õhuruumis veelgi rohkem NATO õhusõidukeid ja maapinnal on veelgi rohkem Ameerika vägesid.
Seisukohaga, et «Tallinna, Riia ja Vilniuse kaitse on just niisama oluline kui Berliini, Pariisi ja Londoni kaitsmine», pälvis USA president auditooriumilt heakskiitva aplausi. Aga aplause oli veelgi ja üks tugevamaid markeeris presidendi kõnet siis, kui ta, parafraseerides Marie Underi 1943. aastal kirjutatud luuletust «Kes annab abi? Kohe, praegu, nüüd!», lubas: «Kord kaotasite oma iseseisvuse. NATO abiga ei kaota te seda enam kunagi.»
Taunides Venemaa agressiooni Ukrainas, rõhutas Barack Obama, et Ühendriigid teevad kõik endast oleneva, et toetada NATO liitlaste julgeolekut ning tõhustada veelgi USA sõjaväelist kohalolekut Euroopas. Ameerika Ühendriikide presidendi visiit kinnitas Eesti ja USA liitlassuhteid ning andis meie kodanikkonnale julgeolekukindlust, mida me praeguses raskes välispoliitilises olukorras nii väga vajame.
Eesti Kirik