Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Album «Terra Mariana» rahvusraamatukogus

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Rahvusraamatukogu 5. korruse teabesaalis saab 4. juulini näha albumit «Terra Mariana 1186–1888».

Valges nahkköites ja metallkaunistustega album kaalub 50 kg. Tegemist on faksiimilega luksusalbumist, mille originaali Balti provintside katoliiklased kinkisid 1888. aastal Rooma paavstile Leo XIII-le tema preestriks pühitsemise 50. aastapäeval. Kinkealbumi mõtte algataja oli krahvinna Maria Przezdiecka (snd Tiesenhausen, 1823–1890).
Olulist rahalist abi saadi ajaloolaselt ja etnoloogilt parun Gustav Manteuffelilt (1832–1916), kes töötas välja albumi kontseptsiooni ja koostas ladinakeelsed tekstid. Kunstiliseks kujundamiseks kaasati parimad Riia kunstnikud. Kitsenahast köites album sisaldas 70 pärgamentlehte. Ladinakeelset teksti kaunistasid kullatud initsiaalid ning raamisid tuši- ja tindijoonistused ning värvilised akvarellid.
Album oli pühendatud katoliiklusele Vana-Liivimaal. Illustratsioonidel kujutati linnavaateid, maastikke, losse, lossivaremeid, kirikuid ja haua­monumente, aadliperekondade vappe jmt.
Tänapäeval on unikaalne album hoiul Vatikani apostellikus raamatukogus. Aastail 2008–2009 valmistati sellest Läti rahvusraamatukogu ja Vatikani apostelliku raamatukogu koostöös 12 faksiimilet, millest ühe kinkis Läti president Andris Bērziņš Eesti presidendile. Toomas Hendrik Ilves andis luksusalbumi faksiimileväljaande üle Eesti rahvusraamatukogule.
Rahvusraamatukogu «Terra Mariana» väljapanekut täiendavad neli lehte albumi 1903. aastal ilmunud rahvaväljaandest, mille koostajaks oli samuti Gustav Manteuffel. Luksusalbumi värvipiltidest valmistati selle tarbeks sügavtrükitehnikas mustvalged ja vähendatud reprod, mis varustati saksakeelsete kommentaaridega.
Luksusalbumit on võimalik ka lehitseda, kasutades selleks digitaalarhiivi DIGAR vitriini kõrval asuvas infokioskis.
Eesti Kirik