Agape ühendab ja arendab noori vabaduses ja ekstreemsuses
/ Autor: Nansy Raudsik / Rubriik: Uudised / Number: 12. aprill 2023 Nr 15 /
Eesti Kirik teeb tutvust Tartu Agape kohvikuga, mis toob oma tegevusega valgust paljude noorte ellu. Kohvikus tegutseb mittetulundusühing Agape Eesti.
Isolatsiooniaastad näitasid kindlasti paljudele, milline on üksinduse hind vaimsele tervisele. Praeguseks on küll olukord piirangute suhtes stabiliseerunud, kuid harjumus võidelda üksindusega koduseinte vahel on ilmselt pugenud sügavamale, kui aimata oskame.
On aeg sellest harjumusest väljuda, sestap sean oma sammud kristliku kohviku Agape suunas. Soovin teada saada, milline on kristlike noorte panus Agapes, et tuua noored koduseinte vahelt välja.
Nelja tänava ristmiku lähedal
Agape kohvikus Tartus Baeri 1 valitseb loominguline ja kodune atmosfäär. Nansy Raudsik
Agape kohvik asub Tartus nelja tänava – Kroonuaia, Jakobi, Baeri ja Tähtvere – ristmiku vahetus läheduses juba aastast 2017. Siin tegutseb mittetulundusühing Agape Eesti. Aastas käib Agapest läbi keskmiselt 5000 inimest, mis teeb sellest üsna populaarse asutuse. Uksest sisse astudes tervitavad mind südamlikult direktor Herman Jürgens, personalijuht Kristel Jürgens, arendusjuht Helari Hellenurm ja tudengitöö juht Meelike Kurri.
Kohvik on oma sisustuselt jaotatud suuremas osas kaheks, millest ühte kasutatakse rohkem ürituste ruumina ning teist koosolekute või ka töötubade läbiviimiseks. Jalanõud tuleb jätta garderoobi nurka, millega annan oma panuse kodusemale olemisele kohvikus. Edasi on siin veel väike kontorituba, kööginurk ning privaatne ruum neile, kes vajavad vaikust omavahel vestlemiseks või mõne projekti valmistamiseks.
Sisekujunduse üheks silmapaistvaks osaks on kahte ruumi ühendava seina sees olev suur ringjas ava. Kujundamisel oli abiks Agape vabatahtlik tudeng, kelle ideed tõid ruumidesse rohkem valgust.
Kõik on oodatud
Uurides Herman Jürgensilt, mida tähendab Agape, saan vastuseks, et see on kogukond, kus valitsevad sõbralikud ja head suhted ning üksteisest hoolimine on eesõigus ja võimalus. Nende soov on jagada tingimusteta armastust ning nad ootavad, et inimesed julgeksid ja tahaksid Agapesse tulla. Külastajatele ei ole seatud piiranguid – oodatud on nii need, kes on mõne koguduse liikmed, kui ka inimesed otse tänavalt, kellel pole mingeidki kristlikke sidemeid.
Agape visiooniks on luua keskkond, kus inimesed saavad lootust ja võimalust muuta oma elu paremaks. Herman lisab: „Igal inimesel on omad väljakutsed. Kui me saame olla selles osas abiks, siis on suurepärane!“ Juhtkond sooviks, et inimesed, kes neid külastavad, kuuleksid ka kristlikust sõnumist, kuid seda mitte ebasobilikel viisidel.
Kristel lisab, et kui inimene tuleb lauamänguõhtule, siis siin ei panda kella pealt kõike seisma ega hakata kuulutama, mida usutakse. Agape soov on olla selle juures aus – kui on lauamänguõhtu, siis see ongi lauamänguõhtu ning tulijatel on siin hea olla, sest kohvik on mõnus turvaline keskkond oma kogukonnale, kus saab näha teisi inimesi ja leida põhjus üldse kodust välja tulemiseks.
Kohvikus tegutsevad ka raamatuklubi ja kokandusklubi. Alkoholile siin kohta pole ning saiakesi ei pakuta, kuid on olemas küpsised, hea kohvi- ja teevalik. Kohvikut võib külastada ka üldse midagi ostmata ja see olevat päris paljudele just meelepärane, et ühist ajaveetmist ei saada alati sund midagi soetada. Raha nappus ei takista Agape külastamist.
Ekstreemsport ja arenguvõimalused
Agape pole üksnes kohvik, lauamängud ja töötoad. Peale kohvikusiseste tegevuste on kogukond ametis ka sportimisega, mida nad ise nimetavad spordiklubiks. Sportlikud tegevused kogusid hoogu koroonaaegadel, kui oli keelatud koguneda siseruumides, aga soov kohtuda ning koos midagi teha püsis endiselt suur. Tänini tegelevad agapelased regulaarselt jooksmisega, suusatamisega, rattasõiduga ning osa on võetud ka muda- ja vägilasejooksudest, Seiklushundi orienteerumispäevadest ning mäkke ronimisest.
Lisaks sportlikele tegevustele on pakkuda ka mitmeid arenguvõimalusi noortele, näiteks avalik esinemine, õhtu juhtimine ning ürituste organiseerimine. Kogukonna tegevuse juhtimisel on oma süsteem, mille Helari võtab kokku nii: „Meil on väga vabatahtlikel põhinev see asi, et püüame olla võimalikult palju ise tasa, tagaplaanil, ja lasta tudengitel teha.“ Juhtkonna sõnul on paljud inimesed kasvanud läbi Agape võimaluste ja kogukonna julgemaks ning enesekindlamaks.
Täie hooga edasi
Oma aktiivsusega on Agape kogukond ajas kasvanud ning olles hoogu juurde saanud ei kavatse nad loobuda oma ekstreemsuse pisikust. Tänavu suvel plaanitakse korraldada rattamatk ja suvelaager Hiiumaal koos ameeriklastega Coloradost. Lisaks tavapärastele kohvikusisestele üritustele on plaanis veel seiklused mäkketõusmisel ja ronimisel. Plaanitakse kindlasti osa võtta ka vägilase- ja mudajooksudest ning selleks treenida.
Salapärane asukas
Enne lahkumist näidatakse mulle ka läbi nalja ühte asukat, kes elab Agapes tuhaluugi taga. Selle asuka jätangi lugupidamisega Agape vastu saladuseks, et ka järgmistel külalistel oleks avastamisrõõmu. Toredad sisustatud õhtud, toetav kogukond, seiklus ja ekstreemsus, arenguvõimalus ning huumor – see kõik on Agapes olemas. Samuti andis juhtkond lootust, et vabatahtlike arvu suurenemisel saab pärast pikaajalist und tulevikus hoo sisse ka KaevTV.
Nansy Raudsik
Eesti Kiriku praktikant
Agape Eesti MTÜ
on osa ülemaailmsest organisatsioonist Cru
11 tegutsevat liiget Tartus, Tallinnas, Narvas
50 vabatahtlikku kogukonnas
100 inimest, kes nimetavad end Agape kogukonna osaks
5000 külastajat aastas