Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Abilaegas avatud nüüd hommikuti

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Alates 1. oktoobrist vastab Abilaeka telefon 608 8860 iga tööpäeva hommikul kella 9–12.
Puuetega inimeste sotsiaal­nõustamise liin Abilaegas on ligi kaheaastase tegevuse jooksul kujunenud arvestatavaks infoallikaks, pakkudes lahendust ligi tuhandele küsimusele ning aidates inimestel leida enesekindlust oma soovides ja õiguste kaitses.
Möödunud aasta alguses käivitunud Abilaegas on kujunenud eelkõige puuetega inimestele igapäevaelu probleemides nõu andvaks teabeallikaks kui ka lihtsalt usaldusliiniks. Kõned on anonüümsed ja helistajateks on nii eesti kui vene keelt kõnelevad kliendid.
Karin Leesmaa, kes Abilaeka kõnedele vastab, on ise täispime ja lähtub nõustamisel nii enda kui teiste kogemustest ning ka koolitustel omandatust, meedias kajastatust ja riigi ning kohalike omavalitsuste infost. «Loodud on tugev võrgustik, mis toob kogu vajaliku info minuni väga operatiivselt,» kinnitab Karin.
Helistajaid on kõikjalt Eestist ning teemasid seinast seina. Küsimuste teemas on tunda tugevat meedia mõju, näiteks ärgitas aktiivselt küsima uudis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevalmistatavast ühistranspordi seaduse muudatusest, mis võib jätta eelkooliealised lapsed ja puudega inimesed ilma automaatsest tasuta sõidu õigusest. 
Paraku ei saa sellistes küsimustes ka Abilaegas teha midagi rohkemat kui informeerida inimest, et seni, kuni otsus seaduse kuju pole võtnud, kehtib vana süsteem edasi ja muretsemiseks pole põhjust. «Aga see aitab,» kinnitab Leesmaa, «inimesed rahunevad ja saavad järgmise öö rahulikult magada.»
Lisaks antakse helistajatele praktilist nõu puude astme ja rehabilitatsiooniga seonduva, puude iseärasuste, toetuste taotlemise, abivahendite, tööhõive, hariduse omandamise, puuetega inimestega tegelevate organisatsioonide, rehabilitatsiooniasutuste ja palju muu kohta, mis aitab puuetega inimeste elu ladusamaks muuta. Pakutakse puuetega inimeste psühholoogilist nõustamist, kuid loomulikult on olulisimaks just murede, ettepanekute, läbielamiste ja muu helistaja jaoks olulise ärakuulamine.
Abilaegas on hasartmängumaksu nõukogu toel algatatud projekt, mille korraldajaks on MTÜ Jumalalaegas. 2008. aastal finantseerivad projekti Tallinna linn, Läänemaa Omavalitsuste Liit ja MTÜ Jumalalaegas.

Janar Vaik,
MTÜ Jumalalaegas juhatuse liige

Abilaeka nõuandetelefon 608 8860 on avatud E–R kella 9–12.
* Kui te otsite informatsiooni oma puudega seonduva kohta,
* kui teil on mure ja sooviksite seda kellegagi jagada,
* kui teil on raske ja tahaksite kellegagi rääkida,
ootab teid ikka osavõtlik nõustaja ja kaaslane – Abilaegas.