Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aasta on alanud õppides

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kristuse ihu ja vere osadust jagavad Kai Lappalainen ja Annely Neame.
Rita Puidet

Lasnamäele rajatavale Markuse kogudusele tõid jõulud uued ruumid ja nüüd ootavad kogudust ees uued õppetunnid.

Pae palvekoda on kodune paik ja seal tunnedki end nagu oma pere keskel, võin kinnitada omast käest. Uued ruumid on õnnistuseks ja nüüd saab kogudus regulaarselt jumalateenistusi pidada. Läinud pühapäeval oli seal rohkesti rahvast, sest lisaks jumalateenistusele tähistati misjonär Kirsti Malmi sünnipäeva.

Valestart
Koguduse loomise eestvedaja Margus Sardis ütleb, et kirikuvalitsuse suhtumine uude kogudusse on soosiv ja toetav. Aasta algaski Tallinna praostkonna vaimulike kogunemisega Pae palvekotta Lasnamäele, et koos hommikusööki süüa ja vestelda. Eks vastastikku tuttavad juba olda, sest tegutsemise kahe aasta jooksul on praostkonna õpetajad käinud kogudusele piiblitundi pidamas.
Margus on praost Jaan Tammsalule tänulik, et kui kogudus oli õhinat täis, inimesi käis üsna palju ja oldi valmis end ametlikult registreerima, tõmbas praost pidurit. Nüüd, kui koos käiakse kolmandat aastat, on kogemust rohkem ja paraku tuleb tõdeda, et möödunud kevadel kadus osa liikmeid. „Me reklaamime end Püha Markuse kogudusena, et inimestel oleks identiteet, aga kirikuseadustiku järgi pole me isegi osakogudus.“
Margus rõõmustab nüüd selle üle, et  juriidiliselt ei ole koos käiv seltskond mitte keegi, seepärast puudub eksistentsiaalne äng. Puudub pinge ja rõõmustatakse iga inimese üle. „Mida väiksem on seltskond, seda rohkem koos kasvatakse ja üksteisega harjutakse,“ ütleb Margus.

Kaljule toetudes
Jüri Vunk, kes palvekotta käib Kuusalust, tuli piiblitundidesse, sest tunneb huvi kunstiajaloo vastu ja soovib seda mõista. „Tühja koha pealt ei saa hakkama ja saadud teadmised mööda külgi maha ei jookse,“ ütleb ta selgituseks.
On otsekui sümboolne, et kui Jeesus käskis koguduse rajada kaljule, on nüüd otsesõnu Lasnamäe paesel pinnal palvekoda. Kui oma tegevuse laiendamiseks ruume otsiti, tuligi Margusele pakkumine. Tagantjärele kuulis ta, et maja omanik oli pärast Harta koguduse lahkumist soovinud uueks üürnikuks taas kogudust. Juhtuski ime ja nüüd oodatakse kaunisse lastetuppa mängima, laulma ja meisterdama uusi lapsi. Esimene lastepäev on peatselt – 12. veebruaril. Lapsi juhendama hakkab Mirva Lappalainen.
Uued ruumid on toonud uued võimalused. Käima on pandud Kivi-klubi. Noorteõhtute nimi on tuletatud just piiblitekstile mõeldes. 21. jaanuaril käisid külas Andrus Lukas ja Samuel Reinaru ning koguduse juhi sõnul kogunes 30–40 noort. Küsimus ehk on, palju neist oli lasnamäelasi, aga see pole peamine. Kui noored Jee­suse nimel kokku saavad, siis pole tähtis, kust tullakse.
Tõenäoliselt on edaspidigi ohtralt tulijaid, sest kogudust käivitada aitavatel Kai Lappalaisel ja Tero Ruotsalal on hea suhe heade muusikutega. Kivi-klubi koguneb iga kuu kolmandal laupäeval ja sellele järgneval pühapäeval on noorteteenistus. Koguduse vaimulikuna ongi praegu tegev Kai Lappalainen, jaanuaris on aga jutlustamas käinud praostkonna vaimulikud. Läinud pühapäeval jutlustas Jaani koguduse diakon Annely Neame.

Õigel ajal
Markuse kogudusel on sõpru nii Eestis kui ka Soomes. Margus Sardis on Kadrina koguduse liige ja kuulub praegugi nõukogusse, seetõttu suheldakse ka kogudusega tihedalt. Südamlikud suhted on ka Soome Espoo Olari kogudusega. Nii võivad sõbrad jälgida suhtlusportaali Facebook vahendusel jumalateenistuse ülekandeid Lasnamäelt. Aga ka teised, kel soovi.
Espoo kogudus ongi soovitanud oma püüdlused täpsemalt sõnastada ja paberile kirja panna. Margus naerab, et kui alguses tundus oma ruumide üürimise sõnastamine linnukese täitmisena, siis tuleb välja, et just linnuke selleni juhatas. Kava, kuidas kogudusega edasi minna, muutub üha selgemaks.
Kogudusel on igale töövaldkonnale oma juht. Diakooniatööd kui sellist esialgu ei ole, ent juht on olemas – Aive Annuk. Kokku on lepitud kohtumine Lasnamäe linnaosavalitsuses, kus teema üles võetakse ning kellega Marguse sõnul on loodud hea ja toimiv suhtlus. Alguses küll pisut naerdud, et teil pole ju kirikut, ent Margus ei jäänud vastust võlgu. Ta lubas kiriku ehituseks minna toetust küsima, kui õige aeg kätte jõuab.
Margus Sardis on veendunud, et kui Jumala tahe peaks selline olema, et Lasnamäele luteri kogudust ei teki, siis Pae palvekoda jääb ikkagi püsima. Olgu ta siis pealegi teistsuguse funktsiooniga.
Rita Puidet

Lasnamäe Markuse kogudus ehk Pae palvekoja meeskond
Kai Petteri Lappalainen, Margus Sardis, Mirva Lappalainen, Aive Annuk ja Kirsti Malmi