Ilmus järjekordne muinsuskaitse aastaraamat
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 11. november 2009 Nr 44 /
Väljaanne võtab kokku 2008. aastal tehtud olulisemad restaureerimistööd, uurimused ja põnevamad leiud üle Eesti.
Lisaks annavad raamatu toimetajad Kais Matteus ja Liina Jänes pikemates teemakäsitlustes ülevaate muinsuskaitse ja restaureerimise valdkonna probleemsetest teemadest, tööstusarhitektuuri seisust aastal 2008 ja sellest, mida oleme õppinud kümneaastasest Tallinna koolide restaureerimise kogemusest.
Tänu erakordsete leidudega arheoloogia-aastale on seekord rohkem juttu maa- ja veealusest pärandist.
Objektide geograafia on lai ja tüpoloogia kirju nagu mälestiste nimekirigi, ulatudes Hiiumaalt Valgamaani ja arhitektuurist kahhelahjudeni.
Kirikule oluliste objektidena võibki nimetada Hiiumaal asuva ainulaadse õlgkatusega Malvaste kabeli restaureerimist, millest kirjutavad rohke fotomaterjali saatel kunstiajaloolane Juhan Kilumets ja Rooexpert OÜ juhataja Siim Sooster.
Põhjalikult käsitletakse väljaandes Tallinna toomkiriku 19.–20. sajandist pärit vapikogu konserveerimistöid, mis algasid 1992. aastal ja said lõpule viidud möödunud aasta juunis. Tähelepanu all on ka Peipsi ääres paikneva Varnja vanausuliste palvela ikoonide restaureerimise saaga. Ikoonide päästmisloost kirjutab Ülle Jukk.
Uuringute rubriigis on juttu Eesti kirikutekstiilipärandist. Andmaks aimu, milliseid tekstiile Eesti kirikutes leidub, tutvustab Marju Raabe kolme haruldast eset – Ambla kiriku altarikatet, Leesi kiriku tukukotti ja Kuusalu kiriku armulauariistade katet.
Aastaraamatut annavad välja muinsuskaitseamet, Tallinna kultuuriväärtuste amet ja Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise osakond ning tänavu ilmub see juba viiendat korda.
Merje Talvik