Õppida on mõnus! 2.
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 8. aprill 2009 Nr 14/15 /
Toomas Abiline (44, fotol) on Tallinna Linnamuuseumi muuseumijuht ja Vanalinna Hariduskolleegiumi filosoofiaõpetaja. Lõpetanud Tartu ülikooli ajaloo-osakonna 1994, diplomitöö puudutas Eesti kirikulugu. Usuteaduse Instituudis lõpetas kultuuriloo magistrantuuri 2006. aastal. Praegu jätkab õpinguid Tartu ülikooli usuteaduskonna doktoriõppes.
Millised olid EELK UIsse õppima astumise põhjused? Kuivõrd loomulik otsus oli see tol ajal sinu jaoks?
Ajaloolasena on mind alati huvitanud kiriku- ning religiooniloo temaatika. Alustasin õpinguid Tartu ülikoolis nõukogude ajal ning arusaadavalt jäi siis kirikuloo alane haridus lünklikuks. Kui UIs avati kristliku kultuuriloo eriala, ei pidanud ma kaua kaaluma – olin just sellest puudust tundnud.
Meie ajaloo- ja kultuurikäsitlus on väga ilmalik. Inimeste hariduses on suured lüngad, mitte isegi niivõrd teadmistes kui just tunnetuses. Ei suudeta mõista religiooni olemust, nii jääb aga arusaamatuks suur osa inimkonna vaimukultuurist. Üks UI rolle võikski olla ühiskonna harimine – mitte pelgalt järelkasvu koolitamine EELK-le, vaid täiendusõppe korraldamine erinevate elualade inimestele.
Kuivõrd kooskõlas on/oli su igapäevane elu UIs õpituga?
Igapäevatöös tegelen palju Tallinna ajalooga ning olen seadnud endale eesmärgiks uurida ja populariseerida just kirikuloolist aspekti linna ajaloos.
Kuidas iseloomustaksid õppetööd ja selle korraldust UIs?
Hea vaimsusega väike kool, pühendunud inimesed – see kõik loob soodsa õhkkonna õppetööga tegelemiseks. Õppekorraldus sobib hästi töötavale inimesele – õppesessioonid on enamasti nädalalõppudel.
UI kristliku kultuuri eriala, mille lõpetasin, on sobilik täiendushariduseks – õpetajatele, ajakirjanikele, ajaloolastele jt, kõigile, kes tunnevad sügavamat huvi religioonitemaatika vastu.
On sul mõni meeldejääv sündmus või mõte UIst, mida sooviksid jagada?
Meelde ongi jäänud need pikad nädalalõpud UIs: rahulik miljöö, igavikulised teemad, Pühavaimu tänava maja akendesse kostuv kirikukellade helin – see kõik on väga erinev elutempost, mida surub peale väljapoole jääv eduühiskond.
Mida soovitaksid tulevasele UIsse sisseastujale?
Kui inimene on ära tundnud oma kutsumuse ja huvid, siis on UI suurepärane koht, kus pühenduda õppetööle. Väikeses koolis on vähe bürokraatiat ning seda rohkem inimlikkust.
Samal teemal: Eesti Kirik nr 12, 25.03.2009