25. märts – Issanda kuulutamispüha ehk paastumaarjapäev
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 19. märts 2008 Nr 13/14 /
Püha langeb tavaliselt paastuajale, mistõttu seda tuntaksegi rohkem rahvakalendrist pärineva nimetuse järgi paastumaarjapäevana.
Sel aastal on Issanda kuulutamispüha ülestõusmisnädala teisipäeval. Tegemist on ülimalt harva esineva olukorraga, mida tuleb ette kord või paar sajandis. Viimati peeti Issanda kuulutamispüha ülestõusmisnädala teisipäeval 1913. a, ning 1940. a langes Issanda kuulutamispüha teisele ülestõusmispühale. 1951. a langesid ülestõusmispüha ja Issanda kuulutamispüha samale päevale.
Ülestõusmispüha kuupäev leitakse 325. a Nikaia kirikukogu poolt kehtestatud reegli alusel, mille kohaselt ülestõusmispühad on alati esimesel täiskuujärgsel pühapäeval pärast kevadist pööripäeva, sellel aastal seega 23. märtsil (kevad algab 20. märtsil, esimene täiskuu pärast kevade algust on reedel, 21. märtsil, sellele järgnev pühapäev on ülestõusmispüha).
Issanda kuulutamispüha on seotud jõuludega – püha peetakse üheksa kuud enne jõule. 25. märtsil hakati seda püha pidama pärast seda, kui jõule hakati pühitsema 25. detsembril. Esimene viide jõulude pühitsemisele 25. detsembril pärineb 3. saj algusest, jõulud kinnistusid lõplikult sellele kuupäevale alles 6. sajandil. Teisalt on 25. märtsi varases kristlikus traditsioonis peetud Kristuse surmapäevaks – igavese sõna lihakssaamine ning surm leidsid aset samal kuupäeval. Selle aluseks on juutlik pärimus, mille kohaselt prohvet elab maailmas täisarvu aastaid.
Issanda kuulutamispüha eriline asend käesoleval aastal on tekitanud küsimuse, kuidas seda päeva nimetada – paastumaarjapäev ei näi hästi sobivat. Küsimus kaob, kui pidada meeles, et püha õige nimetus on Issanda kuulutamispüha või vanema tava kohaselt Maarja kuulutamispüha. Paastumaarjapäev on rahvakalendrist pärinev nimetus, et seda maarjapäeva eristada teistest arvukatest maarjapäevadest (rukkimaar-japäev, ussimaarjapäev jne). Püha iseloomuliku tunnusena nimetab rahvakalender selle langemist üldjuhul paastuaega.
Siiski ei muuda Issanda kuulutamispüha langemine väljapoole paastuaega selle püha sisu – Jumala otsust saata siia maailma oma Poeg. Kui Issanda kuulutamispüha peaks langema Vaiksesse Nädalasse, peetakse seda EELK kirikuseadustiku kohaselt (§ 25 lg 1) palmipuudepüha laupäeval või pühapäeval enne palmipuudepüha.
Joel Siim,
Harju-Madise koguduse õpetaja