Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tulipunktis hool vara eest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

➡️ Vaata ka videouudist Nelijärvel toimus EELK juhatuseesimeeste konverents

7.–8. oktoobrini toimus Nelijärvel EELK juhatuseesimeeste XIV konverents teemal „Meie hoolde antud vara“.

Oktoobri teisel, sügisvärvidest rikkal nädalal kogunev juhatuste esimehi ja ka juhatuste ning nõukogude liikmeid koondav konverents tõi kokku üle poolesaja inimese. Konverentsi korraldusmeeskonda juhtiva Tallinna Püha Vaimu koguduse juhatuse esimehe Ülle Gunini hinnangul läks kaks sisutihedat päeva kestnud konverents korda.

„See on oluline, et käime koos. Meie sõnum esimeestele on, et leidke see võimalus ning raha ja tulge kohale. Nii mõnigi ütles, et konverents andis tunde, et me pole oma tegemistes üksi. Mina tundsin esimestel aastatel täpselt sama,“ jagas Gunin, rõhutades, et teadmiste täiendamine ja kogemuste jagamine on oluline.

Mitmekesine päevakava


Konverentsi töötubades harjutati, kuidas kirjutada erinevaid projekte. Kätlin Liimets.

Et palveelu on meie juhtorganite liikmetele oluline, andis märku see, et päevakava raamistasid palvused. Konverents algas avajumalateenistusega, millel teenis piiskop Joel Luhamets. Õhtupalvuse pidas Rannu koguduse juhatuse esimees Jaan Eensaar ja hommikupalvuse Tuhala koguduse juhatuse liige Margus Suumann.

Lisaks mitmekesistele loengutele ja töötubadele võeti aega, et ka ihu ja hinge eest hoolt kanda. Toimusid meeleolukad ja osavõtjaterohked ergutusvõimlemised, mida juhendas noor Pilistvere koguduse juhatuse esimees Carl Heinrich Pruun, ning saadi osa muusikaõhtust Peeter Kaljumäega. Kohal oli infot jagamas misjonikeskus ja raamatuid ning muid kaupu müütas Tartu Pauluse raamatupood. Kokku tulemise üks suuremaid võlusid ja võimalusi on kindlasti ka, et saab silmast silma suhelda, luua uusi sidemeid, vahetada kogemusi ja arutleda olulistel päevakajalistel, aga ka igavikulistel teemadel.

Omavahendite leidmine

Ülle Gunini sõnul võis tagasisides märgata, et sel aastal tõstsid osavõtjad kõige enam esile Valga praostkonna projektijuhi Miina-Liisa Kuusemaa ettekannet „Omavahendite leidmine“, mis keskendus sellele, kuidas taotleda erinevatest fondidest koguduse heaks toetusi. Ettekannet ilmestas mulluse aasta juhatuseesimehe tiitli pälvinud Jaan Eensaare ülevaade, kuis väike Rannu kogudus on omavahendite leidmisega toime tulnud. Hiljem oli võimalus töötubades värskelt saadud teadmisi proovile panna ja mõtelda läbi, kuidas leida toetusi, et korraldada kirikukontsert, avada diakooniamüügipunkt, renoveerida pastoraadi elektrisüsteem jne, ning kuulda aastas umbes 100 erinevat projekti teostava Miina-Liisa Kuusemaa kommentaare ja soovitusi.

Praktilisi teadmisi jagas veebiloengu vahendusel ka maksuameti maksude osakonna otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Regina Varret. Ta kõneles kõigest sellest, mida kogudused võiksid teada maksudest ja millised maksusoodustused kehtivad. Näiteks tõi ta välja, et on võimalik maksuvabalt panustada töötajate tervise edendamisse 100 eurot kvartalis ja et vabatahtlikele kehtivad külalistega seotud maksuvabastused. 

Kolmandaks kirikuvaradega väga tihedalt seotud teemaks oli koostöö muinsuskaitseametiga. Muinsuskaitseameti ehituspärandi osakonna eritingimuste peaspetsialist Reelika Niit pidasettekande „Muinsuskaitse eritingimused – miks, millal, kuidas“. Pikemalt leidis analüüsimist, millal on vaja ehitusprojekti, millal tegevuskava.

Konverentsil võis märgata, et osavõtjad on hingega teemade juures: küsiti palju ja väga asjalikke, konkreetseid küsimusi. Elevust ja arutelu tekitas rohepöörde teema. Küsimusele, kas ajaloolistele kirikutele võiks päikesepaneele katusele paigutada, vastas Reelika Niit, et seni pole sellise otsuseni jõutud, küll on lubatud seda teiste kogudusele kuuluvate hoonete puhul.

Aasta juhatuseesimees

Nimetamata ei saa jätta, et Kaitseliidu peakaplan Peeter Paenurm pidas olulise ettekande Kaitseliidu ja kiriku koostöö võimalustest kriisiolukordades ja piiskop Tiit Salumäe, kes on ka EELK kultuuriväärtuste komisjoni esimees, tutvustas, et on toimunud ja toimuvad kriisiõppused, kuidas evakueerida kunstivarasid pühakodadest. „Ka päästeamet vajab infot, kuidas nad tohivad ja peavad kirikutes käituma. Kindlasti osalege!“ julgustas piiskop.

Kõige enam elevust tekitas kahtlemata aasta juhatuseesimehe tiitli pälvinu väljakuulutamine pidulikul õhtusöögil. Viie nominendi seas sai sel korral tunnustuse pisikese Järva praostkonna Vahastu koguduse juhatuse esimees Andres Murumägi, kes on seda ametit pidanud juba 21 aastat. Temaga koos kandideerisid juhatuse esimehed Olev Rohumäe (Rakvere), Tiit Harjak (Kärdla), Laidi Suumann (Tuhala) ja Madis Kanarbik (Nõo).

Kätlin Liimets