Läbi kirikuaasta koos Kaarli vaimulikega
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 16. detsember 2020 Nr 50 /
Tähistamaks Tallinna Toompea Kaarli koguduse 350. ja kiriku 150. aastapäeva esitletakse pärast 4. advendipühapäeva jumalateenistust kirikus jutlustekogu „Su palve viirok tõuseb taeva poole tänus“ (fotol).
„Koostajate üheks sooviks oli tuua lugejate ette aastatel 1863–2020 Kaarli kogudust teeninud vaimulike jutlused. Seeläbi tahtsime näidata, kust oleme tulnud ja millise rikkaliku pagasiga saame tänasest edasi liikuda,“ tutvustab juubeliaastale ajastatud teost koguduse abiõpetaja Kaisa Kirikal, üks koostajatest (lisaks diakon Saima Sellak-Martinson ja Külli Saard).
Tema sõnul pärineb jutlustekogu koostamise idee õp Jaak Ausilt, kes soovis anda kogumikuga koguduseliikmetele midagi praktilist. „Muidugi võib raamatu lugemist alustada esimeselt leheküljelt, aga pigem võiks lähtuda kirikuaasta kulgemisest ning sellesse jäävatest pühapäevadest, suurematest ja väiksematest pühadest,“ räägib Kirikal, lisades, et nõnda on lugejal võimalik alustada iga uut nädalat mõtetega oma koguduse vaimulikult. Tema sõnul on huvitav lugeda 50, 100 või 150 aastat tagasi koostatud jutlusi, milles on leida palju sarnasust tänapäevaga. Suurimat võõristust võib Kirikali arvates tekitada eri ajajärkudesse jäävate jutluste lausestus ja üksikute sõnade tähendus. Lugeja võib tänapäevase kirjakeelega võrreldes märgata pühakirja ja jutlusetekstides eripärasid nii toonases keelekasutuses kui ka grammatikas. „Kogumiku keeletoimetaja Tiina Leemets püüdis tekstide juures säilitada nende tolleaegset ehedat stiili ning esmaseks eesmärgiks ei olnud muuta neid keeleliselt tänapäevasteks.“
Kogumiku sissejuhatavas peatükis „Koguduse vaimulik ja jutlustamise amet Eesti kirikus läbi sajandite“ annab kirikuloolane dr Riho Saard ülevaate vaimulikuameti kujunemisest ja pidamisest Eestimaal möödunud sajanditest tänapäevani. Järgnevalt tuuakse lugeja ette kirikuaasta pühapäevade ja lisaks väiksemate pühade juurde sobivad jutlused. Lisaks neile on kogumikus ka proovijutlusi, raadiopalvusi ning toonases ajakirjanduses ilmunud mõtisklusi, kõnesid ja luulet.
„Kokku tuli kaalukas teos, ligi 500 lehekülge. Hoolimata koostajate pingutustest ei leidnud me siiski kõikide kogudust teeninud vaimulike jutlusi,“ tunnistab Kirikal. Ometi jäi ta tehtuga rahule ning nimetab ühe isikliku eredama elamusena 1951–1953 kogudust teeninud õp Paul Saare nõukogude vangilaagris Omskis peetud jutlust, mis jõudis raamatusse tänu pastori tütrele Anna Humalale.
Liina Raudvassar