Kooliaasta algas kirikus
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 2. september 2020 Nr 32 /
Et Taevaisa ise võtaks algava õppeaasta oma hoole alla, kogunes kaheksandat sügist tegutsev Tallinna Kaarli kool tarkusepäeval, 1. septembril aktus-palvuseks oma äsja remonditud koolimajast üle Toompuiestee asuvasse Kaarli kirikusse.
„Pidulike sündmuste puhul on meil aulaks ikka kirik, kuhu õpetajad ja õpilased, lastevanemad ja kõik külalised lahedalt ära mahuvad, aga väiksemaid kogunemisi saame korraldada kooli saalis,“ selgitab direktor Signe Aus nädal enne uue õppeaasta algust koolimajas tutvustavat tuuri tehes.
Ajal, kui õpilased võtsid veel kestvast suvevaheajast viimast, olid õpetajad juba mitmendat nädalat usinalt ametis, et 1. septembriks oleks õppetööks kõik valmis. Töö käis lausa kahel rindel – kui tunde kestvate koosolekute käigus panid õpetajad paika sisulisi plaane, siis samal ajal värviti mõnes klassiruumis veel seinu ning sätiti mööblit paika. Tüüpiline koolialguse melu, võtab koolijuht majas toimuva kokku, lisades optimistlikult, et kindlasti saab tarkusepäevaks kõik korda.
Roheline on Kaarli värv
Trepikoja laualt hakkavad silma kõrgetesse kuhilatesse laotud kilepakendid uute koolivormidega. Sarnaselt teiste kristlike erakoolidega käivad ka Kaarli kooli õpilased koolis koolivormiga. Koolivormi kandmine aitab hoida oma kooli tunnet ja paista linnapildis silma. Lapsed on harjunud ning keegi ei protesteeri, kinnitab direktor, lisades, et igaüks saab valida erinevate riietusesemete vahel: rohelise pluusi peal saab kanda sinist vesti, jakki või pusa.
„Koolivormi idee arenes meie kiriku rohelistest altarikatetest. Roheline sai meie värviks juba lasteaia loomisel ning on nüüd ka Kaarli kooli värv. Sümboolikas on kesksel kohal kuldne rist ja oksad, mis märgivad meie arenguid ja lootusi,“ jutustab Signe Aus.
Kaarli kooli sümbol on puu, mis kannab head vilja. Lego on kujundanud Piret Mikk ning tunnuslausest inspireeritud kooli laulu autorid on Leelo Tungal ja Piret Rips-Laul.
Kool, mis kasvab
Kaarli koguduse ajaloolise maja kooliks kohandamine on väldanud aastaid. Direktor tunnistab, et on sellest protsessist päris väsinud ning unistab ajast, mil „ehitamise asemel saab keskenduda sisulisele tööle“. Seni on aga iga aasta loonud vajaduse seada sisse uus klassiruum. Nõnda on maja kohendatud ning lisaks olemasolevatele korrustele ehitatud hoonele kaks uut lisakorrust. Iga korrus on oma värvi ning on mõeldud ühele kooliastmele.
Otsekui Kaarli kooli motoks olev puu kasvab, kasvab kõige otsesemas mõttes ka kristlike põhimõtete alusel rajatud kool ise. „Pole juhuslik, et kõik meie kristlikud koolid on alustanud tööd klassi haaval kasvamisest. Jagame seisukohta, et valitud väärtusmaailma ei saa äkitselt viljelema hakata, vaid lapsed peavad nende põhimõtete sisse kasvama tasa ja targu aastatega,“ arvab direktor.
25 aastat tagasi loodud Kaarli koguduse lasteaed, millest Kaarli kool on välja kasvanud, toetab igati samm-sammult arenemist. Direktor rõhutab siiski, et kõik lasteaia lõpetajad ei vali haridustee jätkamiseks Kaarli kooli ning kooli on teretulnud lapsed ka mujalt. „Ülekohtuselt on liikvel jutt, et Kaarli kooli ei ole mõtet proovidagi last panna, sest seal on niikuinii kohad täis. Tegelikult ootame kõiki tublisid lapsi ning oleme valmis koha vabanedes võtma juurde õpilasi ka vanematesse klassidesse,“ räägib Signe Aus.
Küsimusele, milliste kriteeriumide alusel kooli õpilasi võetakse, vastab ta, et esimesse klassi tulija puhul on oluline kooliküpsus. „Vahel soovitame jätta laps veel aastaks lasteaeda,“ tunnistab ta. Lapsevanemad peavad arvestama, et Kaarli kool on kristlik. Et koolinädal algab ühispalvusega kooli kaplani juhtimisel ning olulisemaid pühi tähistatakse kirikus, kus alustatakse ja lõpetatakse ka kooliaastat. Kaarli koolis alustatakse esimeses klassis saksa keelega ning teises klassis juba tuleb inglise keel teise võõrkeelena juurde.
Üksi ja üheskoos
„Meie koolil on viis põhiväärtust, millest igal õppeaastal ühe esile tõstame. Algava õppeaasta väärtus, millele keskendutakse, on inimene. Sellest johtuvalt leitakse ka õppeaastaks 2-3 prioriteeti. Üks neist on seekord tasakaal,“ selgitab Signe Aus, tuues näiteks, et kuigi Kaarli koolis väärtustatakse ka traditsioonilist haridust, ollakse samas avatud uutele ja edasiviivatele väljakutsetele.
„Tasakaalu tuleb leida kõiges. Kuidas olla üksi ja kuidas olla üheskoos. Vahel soovime olla üksi ja see on kõigiti hea, aga samas peab õpilane sobituma ka klassikollektiivi. Kuidas saada individuaalselt inimeseks, aga samas olla ühiskonna liige, sellele püüame keskenduda. Samuti, kuidas hoida endas vaimset ja füüsilist tasakaalu,“ räägib Signe Aus.
Liina Raudvassar
Kaarli kool
On kristlik lasteaed-põhikool Tallinnas
Alustas tegevust 2013. a sügisel 1. klassiga
Kasvab igal õppeaastal ühe klassi võrra
Töötab ühe klassiga igas vanuserühmas
Klassis keskmiselt 20 õpilast
Moto: Puu, mis kannab head vilja