Usu ja armastuse võib julgelt kokku panna
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 9. oktoober 2019 Nr 40 /
Toomas Jürgensteini äsja poelettidele jõudnud raamat „Kes Sa oled taevas. Avatud uskliku aabits“ (kirjastus Otto Wilhelm) on neile, kes arvavad, et uskumine on teelolemine millegi suurema ja võimsama mõistmise poole.
„Armastuseni soovisin raamatus välja jõuda. Tahtsin rõhutada, et usu ja armastuse võib julgelt kokku panna, sest pole ühte teiseta,“ toonitab Eesti Kiriku staažikas kolumnist Toomas Jürgenstein sel hetkel veel trükist tulemata raamatut tutvustades.
Ta tunnistab, et idee koondada sedasorti mõtted tekkis aastaid tagasi, siis, kui koos Olga Schihalejeviga õpikut „Usundimaailma suured küsimused“ (Koolibri, 2011) koostas. Siis tundus, et kõik soovitu ei mahu kooliõpikusse (õpikuga samu põhimõtteid rakendades võiks kirjutada ka kristliku aabitsa). Kui tänavu märtsis töö riigikogus lõppes ja keset kooliaastat polnud võimalik naasta koolmeistriks Treffneri gümnaasiumis, siis vana idee elustus.
„Tekkis vaba aega, mida mul ei olnud aastaid olnud,“ tunnistab endine riigikogulane ja lisab, et eriti inspireerivalt mõjus kuu aega väldanud reis Nepaali: „Kokku juhtus hästi vaimne seltskond, kõik religioonihuvilised. Eesotsas grupijuhiga, kes lapsena oli palju viibinud Elmar Salumaa juures ning kelle matkadel oli kokaametit pidanud Vigala Sass.“ Toomas nimetab, et reisilt saabudes hakkas „töö lausa lendama“ ja paari kuuga jõudiski sisu kaante vahele: „Kasutasin enda vanu materjale, tunnikonspektidest ajaleheartikliteni, aga kokku kirjutamine toimus tõesti üllatavalt kiiresti.“
Sõnaseadjana tuntud ning nii kooliõpetaja ametis kui riigikogulasena oma mõtete teistele arusaadavasse vormi valamises vilunud mehena võttis ta nõuks kirjutada raamat usulises mõttes teel olijale. Neile, kes ei pelga küsida julgeid küsimusi ja julgevad vajadusel oma seniseid seisukohti korrigeerida. Raamatu lugejana on autor silmas pidanud neid, kes austavad loodusteaduslikke seisukohti ning endast teistsuguse maailmavaatega erinevatest religioonidest inimesi. Kes hindavad nii usulist kui ilmalikku pühendumist, kuid ei ole nõus selle ülekasvamisega fundamentalismiks.
„Tajusin vajadust raamatu järele, mis aitaks inimesel oma tärganud usku toita, aidates usuteel sammukese edasi. Raamatu, mis viiks tõdemuseni, et religioon on tõepoolest tõsiselt võetav asi ning et kui temaga tõsiselt tegelda, siis muutub see veel huvitavamaks ja mõtestatumaks.“
Miks tegelda Jumalaga? Võib-olla Jumalat polegi olemas? Kas mõned usuvad liiga palju? Kas Jumal naerab? Aga mis siis, kui olen hoopis arvutiusku? Neile ja paljudele teistele sel või teisel eluetapil inimest vaevavatele küsimustele pakub raamat võimaliku vastuse. Vastuse, mis lubab teemat edasi arutada.
„Olen oma õpilastele tüütuseni korranud vajadust püsida dialoogis,“ selgitab Jürgenstein, kes vilunud kooliõpetajana ning kogemustega poliitikuna teab, et „Piibliga pähe ei tasu lajatada“. Ka mitte aabitsaga, mis õpetades „tähed selgeks“ lubab asuda keerulisemaid teoloogilisi raamatuid lugema.
Toomas Jürgenstein esitleb oma raamatut „Kes Sa oled taevas. Avatud uskliku aabits“ pühapäeval, 13. oktoobril pärast jumalateenistust Tartu Jaani kirikus, kus lisaks autoriga suhtlemisele on huvilistel võimalik uudisteos omandada esitluspäeva hinnaga.
Liina Raudvassar