Ka väikses kalurikülas oli kabel
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 21. august 2019 Nr 33 /
Loksa linn tähistab sel laupäeval linna päeva. Loksa esmamainimisest möödub 390 aastat, linnaõiguse sai Loksa aga aastal 1993.
Ei ole just sage, kui umbes 3000 elanikuga Loksalt kirikulehte mõni uudis jõuab. Seepärast võtsime kiriku esmamainimise ära märkida. Kuusalu kirikukroonikas kirjutati aastal 1629: „Kuusalu kogudusel on kaks rannakabelit. Teine ja vanem on Jumminda kabel. Teine Loksal, mis üks kena paik on, sai aastal 1629 parandatud, temale on püha neitsi nimi pandud.“
Nii on teada, et üle 400 aasta on väikeses kalurikülas jumalasõna kuulutatud. Kui kaua, ei teagi öelda, ent ülestähenduse põhjal on selge, et kabel on aastaid kasutusel olnud. Praeguses pühakojas, tagasihoidlikus hoones on jumalateenistusi peetud 166 aastat. Teadaolevalt on see kolmas sakraalhoone Loksal, valminud 1853.
Jumalateenistus on selles väikeses pühakojas igal pühapäeval, sel nädalal ka laupäeval algusega kell 11. Teenivad koguduse hooldajaõpetaja Jaanus Jalakas ja diakon Ahti Udam. Jumalateenistusel teenib kaasa Arsise kellade ansambel. Kui suveperioodil on kirikulisi 10–20, siis loodetavasti toob linnapäev kiriku rahvast täis nagu jõululaupäeval.
Kunstnik Andrei Lobanovil on käsil neitsi Maarja vitraaž, mis peatselt Loksa kirikusse üles pannakse. Usun, et 72 liikmesannetajaga kogudusele on selle toetuseks annetused suureks abiks. Diakon Ahti Udam ütleb, et linnavalitsus toetab kogudust ja neil on head suhted, mis väljenduvad kas või selles, et kirik on pimedal ajal valgustatud ja advendiküünal süüdatakse ikka kirikus.
Rita Puidet