Uudiseid praostkondadest
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 7. november 2018 Nr 45 /
Viru praostkond
Kundas kirikuliste arv kolmekordistunud
30 liikmesannetajaga Kunda kogudusel läheb diakon Ahti Bachblumi sõnul hästi. Suvest meenutatakse siiani Saksa Ostenfeldi sõpruskoguduse esinduse külaskäiku ja praegu teeb rõõmu, et pühapäevaste kirikuliste arv on lausa kolm korda kasvanud.
Sündinud on see tänu sellele, et endisesse muusikakooli, mis asub kiriku vastas, rajati umbes aasta eest intellektipuudega noorte hooldekodu. „Sealsed asukad on väga usinad kirikulised ja neile on 21. novembril Soomest külla tulemas ristivanemad. Sel puhul toimub ka jumalateenistus, milleks ühiselt valmistume,“ jagas diakon Bachblum Kunda koguduse tegemisi käsikäes kogukonnaga.
Lüganuse kogudus ostis soojuskiirgurid
„Eelmisel nädalal ostsime valla, eraannetajate ja firmade toel kolm suurt diislitoitega soojuskiirgurit kirikusse,“ jagas viimase aja kõige suuremat uudist Lüganuse kogudust teeniv diakon Tõnis Tamm.
Siiani puudus kirikul küte. Kiirgureid hakatakse kasutama külmaperioodi suurtel pühadel, mil käärkambrisse, mis juunis pärast remonti Maarja kabeliks pühitseti, kirikulised ära ei mahu. Samuti annab kütte olemasolu võimaluse korraldada ka sügisel ja talvel kirikukontserte.
Proovikütmist pole veel tehtud, ent diakon Tamme sõnul oli pärast kiirguri sisselülitamist juba paari minutiga tunda, et need annavad korralikult sooja. „Üks kiirgur on ette nähtud 280 ruutmeetri kütmiseks, loodetavasti piisab kolmest masinast, et talvel kirikus vähemasti 10 kraadi oleks,“ ütles Tamm. Esimest korda soovitakse uut küttesüsteemi kasutada 1. advendil, mil lisaks kirikuaasta alguse tähistamisele toimub ristimismissa ja võimalik ka, et valla sümboolika pühitsemine.
Lääne praostkond
Mihkli koguduse oreli uus elu
31. oktoobril oli Mihkli kirikusse kontsert-jumalateenistusele kogunenud umbes 120 inimest, mis on sellise väikese paiga nagu Mihkli kohta tähelepanuväärne. Põhjuseks oli see, et kirikulised said 28 aastat vaikinud orelit taas kuulda.
„1990. aastal jäi orel tehnilistel põhjustel seisma. Kevadel käis professor Andres Uibo orelihuviliste grupiga Eestimaa oreleid uudistamas ja Mihkli kiriku orel oli ainuke, millest ei saadud häält kätte. Sealt tekkis mõte, et peaks restaureerimise ette võtma. Terve suve töötas pilli kallal orelimeister Ago Tint ja usupuhastuspühal saime taas orelit kuulda,“ andis toimunust rahulolevalt ülevaate koguduse hooldajaõpetaja Lembit Tammsalu.
Restaureerimine läks maksma 5000 eurot ja lisaks mõnele annetusele rahastas töid kogudus ise. Siiani kasutati Mihkli kirikus jumalateenistusel süntesaatorit. „Eks korras pill paneb teatava kohustuse kogudusele ja organistile, et orel ei jääks jälle seisma. Kõige enam teenib praegu kogudust muusikaga Merje Vahula. Tema on ehk ka see, kes võiks edaspidi orelit kogu tema ilus kasutada, ka pedaale,“ vaatab õpetaja Tammsalu tulevikku.
Hanila koguduses visitatsioon
1. novembril toimus abipraost Lembit Tammsalu teenitavas Hanila koguduses plaanipärane praostkondlik visitatsioon. Praost Leevi Reinaru ütles Eesti Kirikule, et igal aastal tehakse praostkonnas visitatsioon ühte kogudusse.
Küsimusele, milline on olnud varasemate aastate visitatsioonide mõju kogudustele, vastas praost: „Tavapäraselt on nii, et juba visitatsiooni ettevalmistamise protsessis saavad paljud asjad koguduses korda. See on motivatsiooniks, et oma tegevus üle vaadata. Loomulikult saab visitatsiooni käigus ka üheskoos hetkeolukorda analüüsida ja kui on mingisuguseid nõuandeid, siis vormistatakse ka need visitatsiooniprotokolli.“
Eesti Kirik