Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mitu lipupäeva Soomes on seotud suurmeestega

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Suomi100Soomes on lipupäevi rohkem kui Euroopa riikides keskmiselt.

Soome lipupäevad jagunevad ametlikeks ja mitteametlikeks ehk traditsioonilisteks lipupäevadeks. Uue lipupäeva kohta võib Soomes ettepaneku teha üksikisik või kollektiiv. Ametlikud lipupäevad kinnitab Soome valitsus. Riiklikke lipupäevi on tavalises aastas kokku kuus. Traditsioonilisi lipupäevi on Soome ametlikus kalendris praegu kokku 13.
Kui Eestis on ainult üks isikule pühendatud lipupäev – Kristjan Jaagu päev ja emakeelepäev 14. märtsil, siis Soomes on selliseid suurmeestele pühendatud päevi mitu. Üks viimaseid kalendrisse võetud tähtpäevi on 19. märts – Minna Canthi (Soome esimese naisõiguslase sünniaastapäev) ja võrdõiguslikkuse auks. Minna Canth (1844–1897) oli kirjanik, ühiskonnategelane, ärinaine ja uute aadete maaletooja.
Mitmed traditsioonilised lipupäevad Soomes on seotud suurmeestega. Need on J. L. Runeberg (5.2.), Mikael Agricola ja Elias Lönnrot (9.4., soome keele päev), J. V. Snellman (12.5., soomluse päev), marssal Mannerheim (4.6., Soome kaitsejõudude lipupäev), Eino Leino (6.7.), Aleksis Kivi (10.10., soome kirjanduse päev), Jean Sibelius (8.12.).
Soome rahvuslipul (soome k siniristilippu) on valgel taustal sinine Skandinaavia rist, mille vertikaalne osa on nihutatud lipuvarda poole. Sinine värv sümboliseerib järvi ja taevast, valge aga lund ja valgeid Soome öid.
Soome iseseisvuspäeva, 6. detsembri eelõhtul kell 18 toimub Helsingis Soome presidendilossi ees Kauppatoril Soome iseseisvuse 100. sünnipäeva ametlik avamine. Samal ajal heisatakse kõikjal üle Soome lipud ning üle maa süttivad sinivalged tulukesed.
Sirje Semm

Pildigalerii:

Suomi