Kirikupea Viilma käis õpetaja Sääsel töövarjuks
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 30. märts 2016 Nr 15 /
21. märtsil külastas peapiiskop Urmas Viilma õpetaja Kristi Sääske Suure-Jaanis, et osa saada ühe Viljandi praostkonna koguduse õpetaja argipäevast.
«Olen võtnud nõuks sõita sel aastal vaatama igast praostkonnast ühte vaimulikku tema argipäevaste tegemiste juures,» teatas peapiiskop sotsiaalmeedia vahendusel, lisades, et tahab näha, kuulda ja kogeda, kuidas vaimulikud Eesti eri paikades elavad, millised on nende rõõmud ja mured, katsumused ning väljakutsed.
Tegemist ei ole tavapärase visitatsiooniga või sellise külastusega, mille eesmärgiks on lahendada konkreetse vaimuliku ja/või kogudusega seotud probleeme. Peapiiskop on rõhutanud, et mõte on saata ühte vaimulikku tema argitoimingutes, mis annaks talle kirikupeana võimaluse süüvida piirkondlikusse omapärasse ning saada seeläbi adekvaatne ülevaade olukorrast kohapeal.
Peapiiskop tunnistab Eesti Kirikule, et ei soovi oma külastuseks valida päeva, mil koguduses on mõni eriline sündmus, samuti ei säti ta visiiti pühapäevale.
Kindlasti ei taha ta enda sõnul, et teda võetaks vastu «lillede ja rahvatantsuga», ega seda, et võõrustav vaimulik teeks spetsiaalseid ettevalmistusi ning muudaks oma planeeritud päevakava. Samuti ei soovi ta ilmuda ootamatult. Seetõttu on nii vaimulikku kui ka piirkonna praosti visiidist aegsasti ette teavitatud.
Külla pühendunule
«Soovin külastada vaimulikke, kes teevad rahulikult ning ustavalt oma igapäevast tööd,» vastas peapiiskop Eesti Kiriku küsimusele, miks viis esimene visiit just Suure-Jaani. «Püüan märgata ennekõike neid õpetajaid, kes ei ole väga esil. Ei skandaalses mõttes ega ka vastupidi, kelle tegemisi ei kajasta Eesti Kirik igas numbris,» täpsustab peapiiskop oma väidet.
«Minu jaoks läks päev Suure-Jaanis igati korda ja täitis sellele pandud eesmärgi täiel määral,» tunnistab peapiiskop vahetult pärast visiiti Eesti Kirikule.
Viilma selgitab, et vahel jääb ta Eestist ja EELKst ülevaadet tehes kimbatusse, sest ei oma piisavat ülevaadet eri piirkondade elust. Planeeritavad külastused lubavad tal enda teadmisi selles osas tublisti täiendada. Aga ka peapiiskoppi vastu võttev vaimulik on vaba võtma üles teemasid, mis hingel.
«Õpetaja Sääsk ei ole kurtja inimene ega hala niisama,» vastab Urmas Viilma küsimusele, kas Kristi Sääsel oli ka muresid, mida oma peakarjasega jagada. «On asju, mis on halvad ja mida saab muuta, ja on asju, mis on nukrad, aga mille parendamine ei kuulu meie võimusse,» nendib Viilma, lisades, et Eesti maapiirkondade tüüpilised valuküsimused puudutavad ka kohaliku koguduse elu. «Suure-Jaanis jäi balanss siiski plusspoolele,» tunnistab Viilma. Talle teeb suurt rõõmu koguduse ja omavalitsuse hea koostöö. Selles näeb ta kohapeal ligi 20 aastat vaimulikuna head tööd teinud Kristi Sääse rolli.
Vaba päev peapiiskopiga
«Õhus oli natuke ebalust ja hinge jäi lõpuni väike küsimus, et mis see siis nüüd oli,» on Kristi Sääsk oma kommentaaris avameelne. Üteldes peapiiskopile tere tulemast, andis ta juba enne visiiti teada, et valitud esmaspäev on Suure-Jaanis eriti vaikne ja «midagi ei toimu».
Peapiiskop Viilma olla aga rõhutanud, et midagi ekstra ei peagi toimuma, sest ta soovib saada läbilõike ühest täiesti tavalisest argipäevast vaimuliku elus. «Tegelikult oli mul puhkepäev,» tunnistab Sääsk, lisades, et «oli väga meeldiv seda veeta peapiiskopi saatel linna peal jalutades».
Tähelepanu nappuse üle jalutajad kurta ei saanud, sest peapiiskop tunti ära ja kohtumine temaga tegi inimestele head meelt. Põigati sisse kirikusse, taastatavasse pastoraati, vallamajja, kooli ja muuseumi.
Planeeritavasse kooriproovi Kristi siiski ei jõudnud ning varem plaanitud kodukülastuse otsustas ta ka väikese kaalutlemise tulemusel ära jätta, kuna arvas, et «peapiiskopi ootamatu saabumine oleks ehk mõjunud ehmatavalt».
«Peapiiskop soovis näha, kuidas elu kohapeal tegelikult on,» arvab Kristi Sääsk visiidi motiiviks. «Eks ma olin nagu pilootprojekt,» arvab ta naljaga pooleks, lisades, et värske formaat nõuab kinnistumiseks natuke aega.
Liina Raudvassar