Põlva kogudus on heaperemehelik majapidaja
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Uudised / Number: 10. juuni 2015 Nr 26 /
Põlva oli aastakümneid tagasihoidlik kirikuküla kuni 1930ndateni, mil alev uuselamute, ettevõtete ja Tartu-Petseri raudtee valmimisega jõudsalt kasvama hakkas.
Praegu võib öelda, et Põlva valla keskus paikneb suuresti kirikumaadel. Kogudusele kuuluvale maatükile kavandatakse ka 2018. aastaks esinduslikku keskväljakut vastavalt Eesti vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud arhitektuuriprogrammile «Hea avalik ruum».
Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola kinnitab, et kogudusele kuuluva kinnisvara hooldamisele ja teistele maistele asjadele tuleb mõelda päris palju. «Teisalt on ju ajalikes asjus ustav olemine kristliku jüngrielu üks tahk, nii et sedagi tööd ei saa pidada võõraks ega väärituks. See, kui kusagil midagi taas ilusamaks või paremaks saab, teeb ka rõõmu ja annab uut indu.»
Õpetaja sõnul on kogudus majandusotsuseid langetades silmas pidanud kahte asja: esiteks pole raha või vara kogumine eesmärk, vaid vahend, ning teiseks seda, «et kiriku töö on kestnud sajandeid enne meid ja kestab, kui Kristus enne oma kirkuses ei naase, veel sajandeid ka pärast meie maamunalt kadumist ning kogudus on püüdnud võimalust mööda ka kinnisvara müümisest hoiduda, eelistades pigem üüritulusid». Kui siiski on tulnud müüa, on saadud tulu püütud investeerida nii, et see ka tulevikus koguduse toimetulekut toetaks.
Omandireformi käigus tagastati kogudusele kaks Põlva vana ja väärikat hoonet: vana pastoraat ja leerimaja. Leerimaja, mida enne tagastamist kasutas perekonnaseisubüroo, oli just remonditud. Praegu on majas rentnikud, suurim neist kohvik Aal. Kogudus saab renditulu ja tema kanda on maja ülalpidamiskulud.
Pastoraadile, kus viimati paiknesid kauplused, otsiti kaua rakendust ja «peremeest». 1996. aastal sõlmiti toonase Hoiupangaga leping, mis kehtib aastani 2021. Pank, mille käsutuses on majast 260 m2, finantseeris maja renoveerimist ja maksab nüüd kogudusele sümboolset üüriraha. Majas on ka teised rentnikud. III korrusel on koguduse kantselei ja muud ruumid tegevuseks.
III korrust oli võimalik välja ehitada tänu Kanadas surnud Albert Parrase testamendile, millega kogudus sai sihtotstarbelise annetusena umbes 3 miljonit krooni. Õpetaja Nigola ütleb, et maised varad on kogudusele heade inimeste poolt kingitud väga mitmesugustel põhjustel, olgu siis tänutäheks Jumalale millegi eest, kellegi mälestuseks vmt.
«Maid ja varasid, aega ja raha on andnud need, kes pidasid ja peavad oluliseks Jumala evangeeliumi tööd siin maa peal. Koguduse juhtorganite kätte on usaldatud vastutusrikas ülesanne «Jumala mõisavalitsejatena» seda vara oma parimat suutmist mööda nõnda hallata, et need kiriku tööd võimalikult hästi toetaksid.»
Et kogudus on oma maisele varale hea peremees, sellest annab tunnistust enne Põlva päevi korda saanud pastoraadiesine sissesõidutee ja parkimisplats, mis kaeti kiviparketiga. «Parkla rekonstrueerimistööd olid kogudusel kavas juba mitu aastat, nüüd lihtsalt jõudsime viimaks tegudeni,» ütleb Toomas Nigola ja selgitab: «Vana asfalt, mis, nagu selgus, polnud ka kuigi tugevale alusele rajatud, lagunes igal aastal nii jõudsalt, et aukude lappimine polnud enam majanduslikult otstarbekas, lappimata jätmine aga ei tulnud samuti kõne alla. Uue asfaldi panemine oleks odavam, ent perspektiivis peaks kiviparketi korrashoidmine odavam tulema.»
Kas kogudusel on ka oma mets, kust jõulukuusk tuua, küsin. «Kogudusel on oma mets, kuid jõulukuuse on armastuseannina toonud siiski koguduseliikmed. Tulevasi jõulukuuski istutasime kevadel kahel talgupäeval koguduserahva ja koolilastega, kuid nende kasvamine võtab veel aega.»
Kas Põlva saab endale esindusväljaku?
Põlva on üks linnadest, mis peab saama 2018. aastaks esindusliku väljaku vastavalt Eesti vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud arhitektuuriprogrammile «Hea avalik ruum».
Eesti 13 linnas on plaanis rajada või rekonstrueerida avalik linnaruum. Projekt käivitatakse koostöös arhitektide liidu, omavalitsuste ja mitme ministeeriumiga. Eesmärgiks on taaselustada olulised kesklinna piirkonnad ning vältida väikelinnade laialivalgumist äärealadele. Oluliseks peetakse keskväljakute kasutust esindus- ja lipuväljakuna, nende kujundamist mõnusaks urbanistlikuks jalakäijate pargiks. Usutakse, et korrastatud keskus meelitab ka ettevõtjaid, kes investeeriksid väljakut ümbritsevatesse ehitistesse.
Põlva esindusväljaku eskiisprojekt on valminud. Väljakuga piirneva Maarja tänava väljaehitamine on kooskõlas valla arengukavaga. Üritus võib aga takerduda, sest maa-ala, kuhu Põlvas väljak on planeeritud, kuulub kogudusele ja on koormatud lepinguga. 2005. aastal tegi kogudus (õp Üllar Kask) lepingu Põlva Tarbijate Ühistuga nimetatud maatüki (7588 m2) kasutamiseks 75 aastaks. Tarbijate ühistu on kümme aastat maksnud kogudusele lepingu kohaselt igas kvartalis hoonestusõiguse tasu, mis moodustab koguduse eelarvest märgatava osa.
Ühistu on valmis lepingust loobuma valla kasuks. Kogudus ei ole tehingust huvitatud, kui sellega halveneks nende majanduslik olukord. Läbirääkimised käivad.
Kogudus on valmis hoonestusõiguse loovutama vallale ja müüma vallale ühe kavandatava väljakuga piirneva krundi. «Alternatiiv oleks maa müümine hinnaga, mis võimaldaks meile tagada praeguse lepinguga võrreldava rahavoo (mitte vähem kui 400 000 eurot) või vahetamine mõne vallale kuuluva tulusa kinnisvara vastu,» pakub Toomas Nigola lahendusi.
Vallavolikogu peaks juunikuu istungil langetama otsuse, kas keskväljaku rajamiseks vajaliku hoonestusõiguse leping sõlmitakse või mitte.
Sirje Semm