Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kivisse raiutud perekond

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Skulptuuri uus elu. Sirje Semm

Mustjala kiriku kõrval seisab traditsioonilist perekonda ülistav Matti Variku suurejooneline ja võimas Saaremaa dolomiidist skulptuur «Perekond».

Skulptor Mati Karmin oli see mees, kes nimetatud skulptuuri päästis unustusest ja hävimisest. Skulptuur seisis poole meetri ulatuses maasse vajununa ja võssa varjununa Tallinna lähedal Laagris endises Arsi tootmisbaasis, mis aasta alguses maha müüdi. Kõik vähegi väärtuslik tuli sealt minema vedada. Mati Karmin ajas jälgi, kellele 1979. a valminud skulptuur kuulub. Ta sai teada, et seda oli mingi seltskond varastanudki, aga leidus neid, kes ütlesid, et skulptuur tuleb tagasi viia.
Mati Karmin ütles, et skulptuuri visandeid vaadates on selgunud, et skulptor Varik oli selle 1979. a Moskva näituse jaoks tellitud skulptuuri nimetanud «Minu Eestiks». Ühest suurest dolomiiditükist välja raiutud kompositsiooni moodustavad mees, naine ja väike laps. Oma tähenduse on autor kindlasti andnud ka kivisse raiutud kaladele, viljavihule ja ristikheinale.
Kuidas liigutada aga kolmemeetrist ja 3,5 tonni kaaluvat skulptuuri? Mati Karmin sai skulptor Variku leselt nõusoleku «Perekonnaga» heaperemehelikult toimetada. Karmin puhastas survepesuri ja liiva­pritsiga kuju samblast, pesi pesupulbri ja kapronharjaga. Otsis transpordi, mis suutis hiiglasliku kuju Tallinnast Saaremaale toimetada. Tellis Kaar­ma kivimeistrilt Saia Vollilt kujule 1,4 x 1,2 m aluse.
17. juulil Mustjala muusikafestivali ajal koostöös koguduse ja vallaga skulptuur avati, selle pühitses õpetaja Rene Reinsoo. «Nii tähendusliku skulptuuri koht peab olema avalik ruum,» oli Karmin kindel, kui hakkas sellele kohta otsima. «Mulle tundus esimese mõttena Mustjalas igati sobilik koht olevat,» selgitas ta ja lisas, et Matti Variku juured on Mustjalast, kuigi pere elas Leisis.
Matti Varik oli ka Mati Karmini õppejõud ja viimane meenutab, kuidas sai õpetajalt oma esimese avaliku autasu. See oli osakonna üliõpilaste ees üle antud paelaga seotud Saaremaa leib mingi töö hea teostuse eest. «Mulle on see siiani meelde jäänud,» meenutab Mati Karmin.
Üks Variku skulptuur perekonnast leidub ka Haapsalus haigla juures.
Matti Varik (1939–2011) on olnud eesti kunstis juhtiv monumentalist. Koostöös Riho Kulla ja Allan Murdmaaga on valminud Saaremaal Tehumardi lahinguväljal monumentaalskulptuur maasselöödud mõõgast (1966), samuti rühmatööna Maarjamäe memoriaal Tallinnas. Kui nimetada vaid mõnda tööd.
Teine tähelepanuväärne perekonda sümboliseeriv kivi seisab 2011. aasta võidupühast Kambja kalmistu peavärava lähedal. Ligi 40 tonni kaaluva graniitrahnu, mis maapõuest trassi kaevamisel välja tuli, lasi Tartu ettevõtja Tiit Veeber (1948–2012) välja tahuda ja paigaldada.
Ausambal, mis on pühendatud perekonnale kui elu kestvuse ja järjepidevuse kandjale, on kujutatud ema, isa, kaks tütart ja poeg. Pere liikmed on omavahel põimunud ja vaatavad taevasse. Kivisse on raiutud Hando Runneli sõnad «Hoidke meid alles».
Sirje Semm

Pildigalerii:

Matti Variku skulptuur «Perekond» lebas maasse vajunult ja unustatult töökoja hoovil.
Skulptuuri paigaldamine Saaremaale Mustjala kiriku juurde. 2 x Erakogu