Ilmus kogumik Urvaste 600aastasest kirikust
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 22. jaanuar 2014 Nr 4 /
Soovist talletada paberile olulisemat Urvaste kihelkonnakiriku minevikust, olevikust ja tulevikuväljavaadetest ilmus äsja rohke fotomaterjaliga mahukas kogumik (fotol).
Saatesõnas toonitab Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumets, et trükise väljaandmine on seotud Urvaste kiriku esmamainimise 600. aastapäevaga, mida suurejooneliselt ka Urvaste kihelkonnapäevade raames mullu suvel tähistati.
«Kirik pole ju sündinud üleöö või äkitselt metsast leitud. Suhted Jumalaga on inimestel alati olnud seotud kindla kohaga, kuhu tullakse kokku, sest see on armas paik,» kirjutab trükise koostanud Salumets.
Esimeses peatükis tulebki juttu sellest, millised olid Urvaste rahva esimesed kokkupuuted ristiusuga. Rahvapärimuses elab palju lugusid ning maastikul on mitmeid mälestistena põlistatud paiku, mis ei lase rahva mälus ununeda esimeste kristlike sajandite pärandil.
Eraldi peatükis tutvustatakse Urvaste köstreid ja vaba rahvakiriku sündi. Kuidas oli elu Urvastes õpetaja Elmar Pähna, Robert Kannukese, Paul Uibopuu, Harri Mõtsniku, Villu Jürjo, Aleksander Luhametsa ja Üllar Salumetsa ajal, sellele keskenduvad samuti eraldi peatükid.
Ära on toodud koguduse valitavate organite koosseisud aastatel 1935–2013. Samuti avaldatakse statistika ametitalitustest ajavahemikus 1921–2012. Trükisele lisab mahlakust ja informatiivsust rikkalik pildimaterjal.
Kinnitades, et Urvaste kihelkond väärib põhjalikku ajalookäsitlust ning et käesolevat kogumikku ei saa pidada selle ülesande täitmisel ammendavaks, kutsub õp Salumets kõiki üles panustama kodukoha loo ülestähendamisse: «Sellele kogumikule võiks ju järgneda põhjalikum Urvaste kirikut, kogudust ja miks mitte kogu kihelkonda hõlmavat ajalugu tutvutav teos.»
Liina Raudvassar