Hellalt helises kodukiriku kell Käsmus Viru folgil
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 21. august 2013 Nr 32 /
Kuus aastat tagasi sattusin esimesele Viru folgile Käsmus poolkogemata. Olin naaberkülas Võsul puhkamas ja läksin lihtsalt vaatama. Nüüdseks olen sattunud folgist sõltuvusse.
Küllap toimus ka esimesel aastal midagi kirikus, aga minu mälus seda talletunud pole. Teisel aastal kuulsin kirikukontserdil Tartu poiste suurepärast bluusibändi Bullfrog Brown, kes nagu Ewert and the Two Dragons enamasti maailmas tuuritab. Olen igal aastal jälginud, kuidas väikese Käsmu seitsme esinemiskoha seas kirik järjest erilisemalt esile tõuseb. Ja mitte ainult kontserdipaigana.
2011. aastast on folgi kavas Taizé palvus; sel aastal kutsus tasane kirikukell hommikupalvustele. Diakon Urmas Karileedile oli kitarriga toeks musitseerimas kaplan Tõnis Kark. Folgikoguduse poole pöördudes rääkis diakon pealtkuuldud kõnelusest. Tema järel kõndisid peatänaval kaks tütarlast, kes ilmselt esimest korda Käsmu sattusid, ja üks öelnud teisele: oleks siin ometi kirik. Ja kirik oli kolmel folgipäeval kutsuvalt avatud. Pühapäevasel jumalateenistusel oli Urmas Karileedi kutsel musitseerimas Robirohi.
Tõnis Kark ja Reimo Va ehk ansambel Pööriöö esines kirikus ka kontserdiga, esitades peamiselt Tõnise enda laule, aga laulis ka kodukiriku kellast ja inimese teekonnast Kaplinski-Tuksami laulus «Meel unus mägede taha».
Selle aasta folgil oli tähelepanu Rootsil. Sealt oli esinejaid, nagu ka mujalt maailmast. Spetsiaalselt maailma eri paigust tuli Käsmu eksklusiivseks kontserdiks kokku Folkmilli paarikümne aasta tagune koosseis.
Pealaval esinenud Peterburist saabunud Otava Yo, vene folkmuusikat esitav ansambel, küttis rahvast slaavi temperamendiga ja kutsuti vähemalt kolm korda lavale tagasi.
Folgikülalisel ei ole vanust. Heast ja väga mitmekesisest kontserdikavast, aga ka sellega kaasnenud tegevustest (matkad, raamatuesitlused jmt) olid osa saamas nii imikud vanemate süles kui ka seeniorid. Öö hakul sammus läbi küla arhailise meestelaulu ansambel LÜÜ-TÜRR, sabas laulust ja juttudest lugupidavad pärimusretkehuvilised.
Viru folgil oli peakorraldaja Peep Veedla sõnul esinejaid üle poole tuhande ja seda eelkõige tänu mitmele suurele kollektiivile. «Esinejate valik käib ennekõike selle järgi, kes meile endale huvitavad tunduvad, ning see on end õigustanud, kui lähtuda tagasisidest, mis kuue aasta jooksul tulnud. Tohutul hulgal tuleb pakkumisi, mida tagasi lükkame, esinemapääsejad on üldjuhul enda otsitud,» selgitas Veedla programmi kokkupanemist.
On esinejaid, kes pole puudunud üheltki folgilt. Nagu viimased 10 aastat talviti maailmas ringi rändav trubaduur Tom Valsberg, Lauri Saatpalu, Zetod ja nende liider Jalmar Vabarna.
Käsmus on üks lava, Vinteri lava, kus piletiraha ei küsita. Esimesel õhtul esines seal ansambel Klots Haapsalust. Kui ma viimasel päeval ansambli ühe liikmega juttu ajasin, tunnistas ta, et Peep Veedla oli neid esinemas kuulnud ja kutsus folgile osalema. Esimene kord folgil jättis muusikust ringkonnaprokurör Indrek Kaldale suurepärase mulje.
Enamasti on folgile tulnutel festivalipassid või päevapiletid, kuigi esinemiskohad on nii lähestikku ja kontserdid kuuldavad ka väljaspool piiratud ala. Peep Veedla ütles, et hinnanguliselt oli külalisi 12 000 ja lisas, et «mitmete märkide järgi oli see arv tegelikult suurem. Kuna väga palju inimesi liigub festivalialal ilma ainsatki piletit ostmata, ei õnnestu täpset külastajate arvu tuvastada».
Pressikeskuses rääkisid kaks seltskonnaajakirjanikku ja võrdlesid erinevaid folke ning leidsid, et Viru folgi eripära on see, et siia tullakse kontserte kuulama, mitte muud meelt lahutavat tegevust harrastama.
Sirje Semm