Väikestest asjadest sünnivad suured
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 13. märts 2013 Nr 12 /
Eesti Kirikute Nõukogu ja kohaliku omavalitsuse toetusel avab metodisti kogudus Jõhvi kesklinnas puuetega lastele tugikodu Päikesekiir.
Pastor Artur Põld ja projektijuht Ursula Randlaine tutvustavad endist lasteaiahoonet, kus osa ruume on remonditud ja valmis vastu võtma esimest seitset last, et pakkuda neile võimalust mängida, õppida ja veeta aega koos teiste lastega.
Külalisele näidatakse kööki ja vannituba spetsiaalse vanniga, seadeldist, millega saab last vanni tõsta, sest mõeldud on ka kasvatajale, et ta ei teeks last tõstes endale liiga. Masin on üsna kallis ja uus, saadud kingituseks konfessioonidevaheliselt organisatsioonilt. «Abistavat inventari on meil piisavalt,» täpsustab Jõhvi metodisti koguduse pastor ja MTÜ Puuetega Laste Tugikodu Päikesekiir juhatuse esimees Artur Põld.
Uksed on avanenud
«Kuus aastat tagasi tekkis mõte asutada puuetega laste jaoks keskus, kuna olen näinud, kuidas puudega last kasvatavad pered läbi põlevad,» ütleb Artur, kes on töötanud Jõhvis volikogu sotsiaalkomisjoni liikme ja esimehena, ja kinnitab, et vanematele peab pakkuma võimalust puhkuseks või töölkäimiseks. Erihooldust vajavaid lapsi on Ida-Virumaal 140, lastehoidu pakub aga ainult erafirma Narvas ja Sillamäe linn viiele lapsele tööpäeviti kella 15ni.
«Oleme arendanud koguduste koostööd kohalike omavalitsustega. Jumal tegi meie jaoks ilusaid samme, avas ühe ja teise ukse ning kinkis mulle Ursula näol armsa inimese, kes on töötanud lastekodus ja on projekti eestvedaja ning juht,» on Artur tänulik.
Idee käivitamisele andis toetuse Eesti Kirikute Nõukogu, kes hakkas tugikodule katuseorganisatsiooniks ehk projekti taotlejaks.
Ärgitada tegutsema
Veebruari lõpupäevil kogunesid tugikodu meeskond, Ahtme kooli ja Jõhvi gümnaasiumi abiklassi pedagoogid, Jõhvi haigla tegevusterapeut ja lastevanemad ümarlauale arutama, kuidas koostada laste päevakava. Arturi ja Ursula sõnul on osal peredel laste taastusravi ja koduõppe plaan kodus lauasahtlis. Koostöös teiste organisatsioonidega aidatakse perekondadel rehabilitatsiooniplaani ellu viia.
«Meie siht on abistada lastevanemaid, edaspidi tahaks tugikodu välja arendada nii, et lapse saaks puhkuse ajaks ööpäevaringselt siia jätta, aga see on tuleviku küsimus,» täpsustab Ursula. Esimene mõte on ärgitada lastevanemaid tegutsema, kogemusi jagama, võimalusi otsima. Kuna sama maja II korrusel hakkavad tööle psühholoogid, tuleb seegi kasuks.
Mittetulundusühingul on olemas invabuss, see võimaldab välja arendada transporditeenuse, et vajadusel sõita näiteks füsioteraapiasse. Koguduseõpetajana näeb Artur Põld vaimusilmas suvelaagreid puuetega lastele ja nende vanematele metodisti kiriku laagrikeskuses Aa rannas.
«Norras on lapsed ühiskonda sulandunud, aga meil on kodudes kinni. Meie kirikuna saaksime aidata riigil ja omavalitsusel need lapsed ühiskonda tuua. Skandinaavias toimib see hästi. Peame rajama selliseid keskusi, kus saame julgustada inimesi vabamalt elama,» ütleb Artur. Ja jätkab: «Mulle meeldib, et kirik on siin initsiaator ja me saame ühiskonnale kasu tuua. Paljud läbipõlenud inimesed saavad innustust.»
Tasub vaid alustada
Esimesed 100 000 eurot andis remonditöödeks oma vanemate kodu müügist saadud rahast üle 30 aasta Ameerikas laste hulgas seda tööd teinud naine. Ta käis Jõhvis, oli koos koguduseliikmete lastega laagris ja tuli koos sõbrannaga tagasi. Nüüd tuleb Ameerikast üks vabatahtlik siia terveks aastaks tööle. Mõni kohalik pensionär koob juba lastele sokke ja susse.
Artur ja Ursula unistavad keskuse oma basseinist, aga enne on vaja teha olulisemad asjad. Võibolla jõutakse kunagi ka basseinini, selleks on aega veel 29 aastat. Nimelt andis linn hoone Päikesekiire käsutusse tasuta 30 aastaks. Sel kuul saadakse kätte tegevusluba ja vastu võetakse neli esimest last, suvel liitub veel üks ja hiljem ülejäänud.
Tugikodu rajamise esimest projekti rahastab Eesti-Šveitsi koostööprogrammi vabaühenduste fond ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital ning kaasfinantseerijateks on kolm omavalitsust. Teine projekt, mille abil ehitatakse välja abiruumid ning teine rühmaruum, on saanud toetuse regionaalsete investeeringutoetuste programmist, kaasfinantseerijaks on Jõhvi vallavalitsus ja toetusallkirja on andnud kaheksa omavalitsust.
«Tasub ainult alustada, siis tuleb ka liitujaid. Töötukassa on keskusest huvitatud ja kompenseerib kolm esimest kuud lastehoiuteenuse, kui vanem õppima või tööle läheb,» loetleb pastor positiivset. Lastehoiuteenus on peredele tasuta.
«Mul täitub tänavu 20 aastat pastoriametis ja olen sellega saanud ilusa kingituse. On täitunud soov, mis on kõrgemalt südamesse tulnud. Teeb rõõmu, et võime kirikust väljaspool midagi ära teha,» on Artur Põld tänulik. Jõhvis ja Sillamäel on metodisti kogudus avanud supiköögi, ühiskonda on tagasi antud ligi 30 endist narkomaani ja alkohoolikut.
Rita Puidet