Teenides jumaliku andega
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 9. november 2011 Nr 44 /
Hõisake Issandas, te õiged! Õiglastele sobib laulda kiituselaulu! Tänage Issandat kandlega; kümnekeelse naabliga mängige talle! Laulge talle uus laul, helistage pillikeeli rõõmuhõisetega! Sest Issanda sõna on õige, kõik tema tööd on tehtud ustavuses. (Ps 33:1–4)
See sõna on hea ja õige. Et meenutada maestro Hugo Lepnurme, laulda Issandale koos kogudusega kiituselaulu ning lihvida orelimängu oskust, korraldas Hugo Lepnurme muusikaühing 31. oktoobrist 3. novembrini Tartu Peetri kirikus oma seitsmendad muusikapäevad.
Sind palub hing ja meel
Muusikapäevad said võimsa avalöögi usupuhastuspühal – just sel päeval 97 aastat tagasi sündis Hugo Lepnurm. Õhtu kava koostanud Tartu Ülikooli-Jaani koguduse organist Elke Unt oli tähelepanu pööranud just «päevakangelastele» Martin Lutherile ja Lepnurmele.
Kuulda sai nii Lepnurme koraaliviisi «Halleluuja, tahan laulda» kui ka mitut tema koraalieelmängu. Loomulikult kõlas ka mitu usuisa Lutheri laulu, olgu ta siis sõnade või viisi autor. Usupuhastuspühal ei saa ükski kokkusaamine mööda luteri kiriku hümniks saanud lauluta «Üks kindel linn ja varjupaik».
Veel tahaks kuulata Juhani Haapasalo koraalikantaati, mis kiriku laulu- ja palveraamatus on numbri 324 all ja mille sõnadeks on Luther saanud inspiratsiooni meieisapalvest. Bariton Atlan Karpi, Tartu Jaani kiriku Pühapäevakoori, Maarja koguduse koori Soli Deo Gloria ja kohaliku koguduse koori lauljate, samuti Anna Lea Haameri, Bibi Lotta Ladva ja Saimi Ester Kortelaineni esituses kõlas see võrratult.
Veel rõõmustasid sel õhtul oma muusikaandega kuulajaid Lande Lampe-Kits ja Jaan Tilgar ning Elke Unt ise, kes oli ettekantud teostele seaded teinud.
Lutheri-aegse koguduse ühislaulu eesmärgiks ei olnud «tänapäevases mõttes kaunis muusikategemine, vaid väge täis osadus ja Jumala kiitmine», nagu kirjutab Elke Unt muusikapäevi tutvustavas tekstis. Siiski pakkus kontsert kogunenud kogudusele võimalust kaasa laulda.
Ühes inglikooriga
Inglise kirjanik Hilaire Belloc (1870–1953) on öelnud, et «laulude kirjutaja amet on parim, sellele järgneb laulja oma». Eks mõlemad ole Jumalalt saadud võrratud anded ja kui neid kiituselauluks kasutada, kas oleks siis sellele väele võrdset!
Seitsme mehe – Nõo kiriku meesansambli – vaimuvägi Martin Lipu sõnadega «Ma elan ja nüüd minuga ka teie peate elama!» (KLPR 113) oli kinnituseks Issanda jätkuvast tööst. Orelil saatis Nõo koguduse organist, 1990. aastal meesansambli asutanud Agnes Laasimer, samuti Peetri koguduse organist Anneli Klaus, kes oli maestro elule ja tööle pühendatud muusikapäevade peakorraldaja.
Osa seadeid oli ansamblile ja orelile teinud muusikuharidusega Nõo koguduse õpetaja Mart Jaanson. Otse loomulikult kuulus kavasse ka sealse kunagise õpetaja Martin Lipu sõnadele kirjutatud laule.
Hingedepäeva palvusele, mida pidas Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming, järgnes Tartu organistide kontsert, kus pillide kuningal mängisid Elke Unt, Anneli Klaus, Arno Gabriel Humal ja Merle Linda Kangur. Olgu tegu kogenud mängijatega nagu Elke Unt ja Anneli Klaus või muusikuteed alustanud 15aastase Arno Gabrieliga, ühtviisi hästi kõlas nende käe all Peetri kiriku 1890. aastal valminud Müllverstedti pneumaatiline kontsertorel.
Harjutamine teeb meistriks
Eks seda silmas pidades ja Lepnurme pärandi elushoidmiseks ühing loodigi. Et õppimine alati hea õpetaja käe all paremini sujub kui vaid ise «pusides», liitis Anneli Klaus muusikapäevade programmi ka meistrikursuse ja kutsus seda juhendama maestro tuntuima õpilase orelivirtuoos Ines Maidre, kes juhendas kursust ka möödunud aastal, kui Peetri kirikus tähistati oreli 120. sünnipäeva.
Et Luther kasutas oma koraalides palju rahvaviiside töötlusi, oli meistrikursuse teemaks valitud «Koraal ja rahvaviis töötluses». Kursusele kogunes kümmekond õpilast, teiste seas Põltsamaa koguduse organist ja esimeste muusikapäevade korraldaja Ülle Noormägi, kes kommentaariks ütles: «Meistrikursus oli minu jaoks väga innustav. Ines Maidre on minu oreliõpetaja, ta on erakordselt professionaalne. Kogu õhkkond oli vaimne ja toetav.»
Päevade lõpetuseks fantastilise kontserdi andnud Ines Maidre ütles Eesti Kirikule, et Lepnurme muusikapäevad loovad organistidele ühise foorumi, kus arutada muusika teemadel, suhelda, tutvustada üksteisele oma loomingut.
«Neil päevadel on oluline organiste ühendav moment ja võimalus pakkuda publikule kuulata suurepärast muusikat. Muusikapäevad teevad sügava kummarduse maestrole, tänu kellele orelikultuur elas üle nõukogude aja ikke ja ühendab meid tänapäevalgi. Hugo Lepnurm oli fantastiline isiksus ja ta on jätkuvalt meie kaitsemaskott, kes meie kohal püsib. Tema nime alla peaksid koonduma kõik organistid,» ütles Ines Maidre.
Rita Puidet
Hugo Lepnurme muusikapäevad
2005 Põltsamaa kirikus
2006 Kuusalu kirikus
2007 Räpina kirikus
2008 Valga kirikus
2009 Tallinna toomkirikus
2010 Juuru kirikus
2011 Tartu Peetri kirikus