Gustav Beermanni elu on kogutud raamatusse
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed, Portreelood / Number: 29. oktoober 2003 Nr 44 /
Heino Joosti koostatud raamat «Gustav Beermanni radadel» on müügil Põltsamaa muuseumis ja Tartu Pauluse kiriku raamatupoes.
«Ma tahan, et mu pojad õpivad kirikuõpetajateks. Tahan ehitada kirikuid, kus nad siis võivad pidada jumalateenistusi.» Nii öelnud kord Põltsamaa koolimeister Gustav Heinrich Beermann (1832–1917). Tema öeldu läks osaliselt täide – kirikuid ta tõepoolest ehitas ja kõik ta pojad said kirikuõpetajaks, kuid juhtus, et neist ükski ei teeninud isa ehitatud pühakojas.
Andekas mitmel alal
Gustav Beermann oli ehitusmeister, kes taastas mitu põlenud kirikut ja teostas vajalikke ümberehitustöid. Ta ehitas Tallinna Toompea Kaarli, Tartu Peetri, Narva Peetri ja Narva-Jõesuu kiriku. Tema juhatusel valmis mitu koolimaja.
Tähtsamad kui ehitised on aga kauaaegse koolipapa Beermanni õpilased, kes tema hoole all haridust omandasid. Beermanni õpilastest paistavad silma Karl August Hermann, Jaan Jung, Jaan Bergmann, Mihkel Melesk ja Mihkel Jürmann.
Gustav Bermanni olulisust meie kultuuriloos rõhutades võiks veel lisada, et just tema kooli katuse all Põltsamaal õmmeldi esimene sini-must-valge lipp ja sama kihelkonnakooli puutöötoas valmistati vajaminev lipuvarras. Lipu õmbles tema tütar Emilie Beermann ja esimest sini-must-valget kandis selle õnnistamisel 1884. a Gustavi poeg Christoph Beermann.
Autor nägi raamatu sündi
Gustav Beermann oli Põltsamaal juba unustatud, kui kodu-uurija Heino Joost koos oma kauaaegse sõbra Einar Hiobiga tema elu ja tegevuse uurimise ette võtsid. Kogutud materjali plaaniti koguka raamatuna välja anda, kuid loodetud toetusest ilmajäämine sundis mehi raamatu mahtu oluliselt vähendama.
Nii ilmuski 2001. aasta augustis Põltsamaa ajaloo vihikute sarjas uurimus «Gustav Beermanni radadel». Viimast korda nägin Heino Joosti Põltsamaa muuseumis, kus ta meile sooja käepigistusega mõne trükivärske raamatu kinkis. Raske haigus röövis elujõus mehe meie keskelt vaevalt kuu pärast raamatu ilmumist.
Raamatut «Gustav Beermanni radadel» olen mitu korda lugenud ja tihedasti sirvinud. Minu jaoks on see raamat huvitav, sest siin on ohtralt koduloolist materjali ja põgus pilguheit kirikuloole. Aga siin on ka liigutav lugu mehest, kes oma elus jõudis nii palju – ehitada, õpetada ja luterluse eest võidelda. Ning Beermannist ei saa me rääkida, mõtlemata sealjuures raamatu koostajale Heino Joostile, kes uskus raamatu vajalikkusesse ja finantseeris oma säästudega selle väljaandmist.
Raamatukest «Gustav Beermanni radadel» leiab Põltsamaa muuseumist ja Tartu Pauluse kiriku raamatupoest.
Ursula Haava,