30 aastat ajakirja Teekäija taasilmumisest
/ Autor: Ermo Jürma / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 20. mai 2020 Nr 21 /
Mullu möödus Eesti EKBK Liidu häälekandja Teekäija taasilmumisest 30 aastat.
1989. aastal Bit rotaprindist tulnud esimese numbri tiraaž oli 2000 ja seda levitati kogudustes tasuta. Sinimustvalge esikaanega rariteedis oli 10 artiklit, millest enamik oli riigipoolset trükiluba oodanud juba viis aastat (Eesti baptismi 100. aastapäevast saadik). Kuldseid sõnu oli kogunenud palju ja fotod mahtusid alles teise aastakäigu numbritesse.
Ajakirja sisust
Teekäija on talletanud EKBK Liidu aastakonverentside programmilised kõned ja pöördumised ning toonud need liidu liikmeskonna ette. Siin kirjutatakse koguduste elust, esitletakse uusi ja meenutatakse lahkunud töötegijaid, tutvustatakse liidu ühisüritusi ja koolitusi, informeeritakse arengutest tööharudes ning tuuakse ära kristlikke uudiseid kodu- ja välismaalt.
Kõrgema usuteadusliku seminari lõpetajad tutvustavad oma diplomitöid. Issanda ees läbi kaalutud ning kirja pandud jutlused ja piibliseletused, isiklikud tunnistused ja kogemused, luuleread ja palved, raamatute ja laulude tutvustused annavad koos arvukate fotodega elava pildi vendluse mitmepalgelisest ühistööst. Teekäija sõnumite loomulikuks teljeks on ka kirikuaasta tähtpäevad.
Teekäija on valdavalt isemajandav väljaanne. Osakoormusega toimetajal aitab numbreid kavandada vabatahtlike rühm, kes annab enne trükki saatmist kiirtagasiside. Aina kiirenevas ajas pole kaheksa korda (varem 11 numbrit) aastas ilmuva 28-leheküljelise ajakirja fookus päevasündmustel (selleks on kiiremad digikanalid).
Eesti teisel iseseisvusajal valminud 316 numbrit võtavad kirjandusriiulil enda alla juba üle ühe meetri. Teekäija püüab ajada Eesti asja ja tõlkelood on harv erand. Nendel lehekülgedel on sõnastatud ja salvestatud eelkõige EKBK Liidu ja selle koguduste ning inimeste lugu.
Siin on usklikul inimesel palju, millest õppida ja mille eest tänada, mida järgida ja mille pärast paluda. See raamatukogu on kokku kantud sadade vabatahtlike kaastööliste abiga. Toimetaja sügav kummardus kuulub vabatahtlikele kaasautoritele. Mullu oli meil 82 kirjameest/-naist ja 75 fotograafi/joonistajat!
Veidi statistikat
Möödunud kolmel aastakümnel on Teekäijal olnud 10 tegevtoimetajat (Ingmar Kurg, Robert Võsu, Toivo Pilli, Toivo Heinla, Leho Paldre, Alland Parman, Jüri Roots, Paul Teesalu, Erki Tamm, Ermo Jürma). Tehnilisel poolel on kiiret ja kaunist tööd teinud keeletoimetajad Kristi Mänd ja Tiiu Palm, kujundamisel Ülle Kalvik ja Päivi Palts. Tosin aastat kandis väljaanne kvaliteedimärki: „Väljaandja/Kujundus/Trükk: Sõnasepp OÜ“.
Aastast 2008 on ajakiri loetav ka internetis aadressil teek.ee. Sealt alates paigutati artiklid 38 rubriigi alla. 12 aastaga on valminud „Persoon“ – 157 artiklit, „Jutlus“ – 129, „Kogudus“ – 133 (sh sõnumeid liidu 50 kogudusest), „Ühiskond“ – 103, „Seminar“ – 108, „Piibel“ – 96, „Oikumeenia“ – 55, „In memoriam“ – 42, „Lapsed“ – 36, „Noored“ – 29 jne.
Teekäija asutati 1904. aastal Eesti Baptistiliidu häälekandjana Andres Tettermanni poolt. Selle ilmumise katkestas nõukogude võim 1940. aastal. Läände põgenenud vabakoguduste liikmed jätkasid võõrsil mitme väljaandega, millest Usurändur ilmus 76 aastat (1944–2019).
Kui Sinul, armas lugeja, on Issandalt mõni sõnum, mida peaks kaasteelistega jagama, võta toimetajaga julgesti ühendust! Ilmselt on ajakirja tähelepanelik lugeja märganud lünkasid, mis vajaksid täitmist – ka siis on õige oma abikäsi ulatada ja kirjatöö saata. Kui näed, et mõni Sulle kallis inimene jääb kristlikust infoväljast välja, ulata talle oma juba läbiloetud ajakirjanumber või kingi talle Teekäija aastatellimus. Kasutame praegust soodsat aega ja päästepäeva!
Teekäija tellimisvõimalused leiad ajakirja 5. leheküljelt ja veebist teek.ee ning facebook.com/Teekaija.
Ermo Jürma,
Teekäija peatoimetaja, ermo@teek.ee