10. augustil on lauritsapäev ehk püha Laurentiuse mälestuspäev

/ autor: ek / rubriik: Uudised / ilmunud:  /

Laurentius sündis 3. sajandil Hispaanias. Õpingute ajal Saragossas kohtus ta Rooma piiskopi Sixtus II-ga. Vaga ja innukas noormees avaldas piiskopile nii sügavat muljet, et viimane kutsus ta endaga Rooma.
Laurentiusest sai seitsmes diakon kuue ametivenna kõrvale. Mõne aja pärast usaldas piiskop talle kiriku ülemvarahoidja ameti. Noor diakon pühendus vaeste abistamisele hooliva usinusega.
Kui Rooma prefekt paavst Sixtus II kinni võttis, andis viimane kõik kiriku raamatud ja vara Laurentiuse kätte. Laurentius peitis raamatud ära, ülejäänud varad müüs maha ja andis saadud raha vaestele.
Kui prefekt nõudis talt kiriku aardeid, ei öelnud püha Laurentius, mida ta nendega teinud oli, vaid palus kolm päeva nende kokkukogumiseks. Siis esitles ta prefektile kõiki Rooma vaeseid lesknaisi ja orbusid, haigeid ning abituid. «Need,» ütles ta, «ongi kiriku aarded, Kristuse vaesed.»
Püha Laurentiust kujutatakse sageli koos tema martüüriumi sümboli, praerestiga, sest keisri käsul hukati ta elusalt praadimise läbi.
EELKs on pühale Laurentiusele pühitsetud Kuressaare, Kuusalu, Laatre, Nõo ja Pühalepa kirik.
Allikas: Eesti Kirik