Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Valguse võidukäik

04.09.2013 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Mustamäe Maarja Magdaleena kiriku arhitektuurikonkurss on lõppenud ja võidutöö välja kuulutatud.

Kui Jumal lubab, siis saab Kiili tänaval Mustamäel olema eesmärk, võib kokku võtta praost Jaan Tammsalu mõtte nädal tagasi toimunud heategevuskontserdilt Tallinna Jaani kirikus, kus ta parafraseeris T. Abuladze filmi «Patukahetsus». Sest see tee pealinna suuruselt teises linnaosas Mustamäel, millel iseseisva piirkonnana vanust 20 aastat, viib kirikusse. Paljud unistavad sellest, palvetavad ja teevad tööd selle nimel.

Mõõdetud aeg
Inimese aega mõõdab sümboolselt liivakell, nii laulis 7. juulil Raplas Tõnis Mägi Mustamäe Maarja Magdaleena kiriku ehitamise toetuks korraldatud kontserdil ja sama lauluga avas kontserdi «7 liiva lugu» Tallinnas Bonzo.
Liivakella kui sümboli sai Mustamäe kogudus samas kingituseks, kui seitsme Maarja Magdaleena koguduse esindajad seitsmest paigast toodud ja 7. juulil pühitsetud liiva ühte kallasid. Natuke sellest läks liivakella, enamikku kasutatakse kirikule nurgakivi panekul. (Seitse oli juba meie rahvapärimuses õnnetoov number.)
Möödunud kevadel kinnitas linn kiriku ehituseks platsi aadressiga Kiili 9. Samas kõrval on kaks lasteaeda, pood ja kool – kirik saab olema kogukonna keskel ja kogukonna jaoks, unistab linnaosavanem Helle Kalda. (Sealse 32. keskkooli direktor on Maarja ja tema tütar Magdaleena.)

Kätketud saatus
«Kui heliseb kellamäng, usume ikka, et kuulutab meile ta eluteed pikka,» laulis võrratult Liisi Koikson. Eks usume meiegi uue kiriku sündi ja tema kestmist. Ettekujutuse, missugune ta olema saab, andis Jaani kirikusse välja pandud eskiis. Kokku oli eskiise kümmekond 31st konsistooriumi, Mustamäe koguduse ja Eesti Arhitektide Liidu poolt välja kuulutatud arhitektuurikonkursile saabunust.
Žürii esimees Jaan Tammsalu ütles, et kui võistlusele loodeti saada kümme tööd, siis tulemus meenutab selleaastast suve: «Konkurss oli kui rikkalik õunasaak.» Eesti Kirikule lisas ta täpsustuseks, et ka võidutöö puhul tuleb kogudusel eesotsas õpetaja Tiina Klementiga ja arhitektidel mõni asi läbi mõelda, et tulevases kirikus oleks kogudusel hea olla. «See on hästi komponeeritud töö, mille puhul tuleb veel vaeva näha,» sõnas praost.
Linnapea Edgar Savisaar tõstis esile kiriku rolli ajaloos hariduse andmisel ja kahetses, et me pole pärast 50aastast keeldu kasutanud vabadust ehitada kirikuid. Ta sõnas: «Linn saab tõelisemaks linnaks siis, kui linnaosadesse kerkivad kirikud. Igas linnaosas võiks olla kirik.»

Kerge märgilisus
Kirikulisi elevuses hoidnud Jaan Tammsalu kuulutas välja auhinnatud tööd, millest parimaks osutus «Fiat Lux» (II «Õhuke koht», Arhitektuurinurk OÜ; III «Tee», Villem Tomiste Stuudio). Võidutöö autorid on arhitektid Risto Parve, Kai Süda, Martin Kinks ja Margit Valma firmast Karisma Arhitektid OÜ ning nõu ja teadmistega appi kutsutud noor andekas arhitektuuriteadlane Mait Väljas. Autorid on enda sõnul pidanud oluliseks täita koguduse ootusi mitte liiga uhkeldavas vormis ega liialt monumentaalseks muutudes. Ning lisada hoonele kerget märgilisust ja meeldejäävust.
«Hoone tabavateks iseloomujoonteks said kumer katus ning sisehoov. Kumer katus, mis on ühes küljes väga teravatipuline, loob illusiooni torniga hoonest. Sisehoov aga on rahu ja tasakaalukalt eraldatust ning privaatsust loov ruum, kus külaline saab enne hoonesse sisenemist oma mõtetes olla,» kirjeldavad autorid töö kontseptsiooni.
Töö pealkirja kommentaariks ütleb Risto Parve: «Kuna antud võistluse puhul on valgus väga tähenduslik ning sügavamõtteline, sai valguse pühalik valgumine hoonesse meie üheks oluliseks eesmärgiks.»
Peapiiskop Andres Põder on veendunud, et otsust langetades on tehtud parim valik, sest seda tegid õiged inimesed. «Usaldan töötegijaid ja vastutajaid ning usun, et sellest saab ilus ja funktsionaalne pühakoda. Imetlen, et nii noor kogudus ja nii noored inimesed nii suurelt ette võetavad.»
Rita Puidet

Arhitektuurivõistluse žürii
Praost Jaan Tammsalu (žürii esimees), Mustamäe linnaosa vanem Helle Kalda, assessor Mati Maanas, Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd, õpetaja Tiina Klement ning Eesti Arhitektide Liidu arhitektid Jaan Jõgi, Vilen Künnapu ja Jaan Tiidemann.

Pildigalerii:

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)