Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Usuvõitlus

26.10.2010 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Usupuhastuspüha kõneleb Martin Lutheri algatatud reformatsioonist. Luther mõistis oma aja inimeste usulist põhiküsimust: kuidas ma leian armulise Jumala?
Piiblist leidis ta sellele küsimusele vastuse: «inimene mõistetakse õigeks usu läbi, Seaduse tegudest sõltumata». Leitud oli inimeste elu puudutav ja vabastav piiblikoht. Kirik ei tulnud selle mõttega kaasa, aga et tegu oli millegi nii olulisega, siis Luther oli valmis selle nimel võitlema.
Nii ongi loomulik, et usupuhastust tähistav pühapäev kannab nimetust «usuvõitlus». See oli võitlus, mis kandis head vilja.
Vaadates ajalukku tuleb küsida, millised on tänapäeva inimeste küsimused, probleemid ja kuidas suudab kirik nendele vastata.
Kui Lutheri ajal küsiti, kuidas ma leian armulise Jumala, siis tänapäeval küsitakse vast pigem, kas Jumal on olemas, mis on elu mõte ja mis on pärast surma.
Võib-olla on tänapäeva inimese põhiküsimused aga seotud millegi muuga. Siin tasub hoida inimestega kontakti ja küsida neilt, mida oodatakse kirikult. Inimeste ootustele saab kirik vastata üksnes teoloogiast ja pühakirjast lähtudes.
Kirikul on sõnum, mis saab inimest aidata, ja selle sõnumi kohaleviimisel tasub ka võidelda.
Kaido Soom

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)