Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Ühtehoidev kogukond

02.10.2013 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Kolga-Jaani on paik, kuhu ikka tagasi tõmbab, seda kogesin taas: lühikesel teelõigul kiriku juurde sain mitu korda teretuse osaliseks. Kogudusemaja juures andis liikumine märku algavast kaminaõhtust.

Harv bussiliiklus võib vahel olla õnnistuseks, et näha elu maal. Uusna, Leie, Meleski, Lalsi on paigad, mis jäävad teele Viljandist Kolga-Jaani. Seda ringi buss sõidab, et needki vähesed inimesed, kes siinsetesse küladesse on jäänud, saaksid liikuma, lapsed kooli ja koju tagasi. Sisselangenud katused ja tühjaks jäänud majapidamised ei ilmesta kahjuks mitte ainult siinset maastikku.

Erinev käekiri
Kolm aastat tagasi sügisel sai kogudus endale uue õpetaja, Peeter Partsi, kelle tee usule sai alguse Tarvastust Harri ja Maimu Haameri mõjutusel. Kui kuuldavasti tekkis Kolga-Jaanis teenimisega alguses probleeme, sest koguduse mõõdupuuks oli eelmine õpetaja Ants Tooming, siis lahenesid need peatselt.
Kauaaegne koguduseliige Asta Väljaots, kes on kohapeal teada laululemb ja vaatamata äsja olnud 88. sünnipäevale suurepärase lauluhäälega, ütleb, et ka praegune õpetaja on väga tore inimene. Astale meeldib kirikus käia ja laulda. «Jumala antud andi peab kasutama,» ütleb Asta ja tema eestvõttel kõlab laul ka kaminaõhtul.
Peetri sõbralik olek ja huumorimeel on kohaliku rahva üles soojendanud. «Mind on Kolga-Jaani sisse lastud,» nagu ta ise hindab. Kiidusõnu jagub ka juunist 2011 juhatuse esimehe ametit pidanud Urve Siilabergile, kes on 13 aastat olnud ka vabatahtlik raamatupidaja.
Seitsme lapse ema Sirje Aasna kinnitab: «Millal iganes on nõu vaja, aitab Urve alati.» Ja õpetaja lisab: «Jumal tegutseb nende inimeste kaudu, kes kirikus käivad.» (Tavalisel pühapäeval on jumalakojas keskmiselt viisteist inimest.)

Lapsi ja eakaid
Kahesaja liikmesannetajaga koguduses annab tooni kaks gruppi inimesi: eakatest raudvara ja tulevikulootust kandvad lapsed, kes pühapäeviti kogunevad kogudusemaja II korrusele. Hilisõhtul koduteele asutades uurisidki koolitüdrukud Aire Partsilt pühapäevakooli järele. Kuulda oli, et religioonipedagoogi haridusega Airel on and lapsi kaasa haarata ja usutõdesid neile arusaadavas keeles selgitada.
Kogudusel on kooli ja vallaga head suhted: vald hoolitseb selle eest, et kiriku ümbrus hea välja näeks; möödunud aastal saadi kogudusemajja, kus käib koos ka eakate klubi Pihlakobar, valla abiga keskküte; ka toetab vald pühapäevakooli tööd. Pihlakobara president on koguduseliige Malle Taska, tema abikaasa Hillar aga koguduse vöörmünder.
Kuulen sedagi, et mõnda siinset peret kimbutab peale töötuse kahjuks alkoholilembus. Nende perede laste jaoks on koolis pakutav toit (kõigi laste toidu eest tasub vald) vaat et ainus võimalus süüa saada. Tühja kõhu mure paistab välja ka pühapäevakoolis, kus pakutakse teed ja küpsiseid, vahel puuvilju ja kooki. Jeesust on parem tundma õppida ikka siis, kui nälg ei näpista.
Väikest viisi peetakse taaskasutustuba, sest siinsed naised on ühisel nõul, kuidas raha kokku hoida. Kel midagi üle, võib selle ära anda ja sobiva asja asemele valida. Koos mõeldes ja tegutsedes saab elu paremaks muuta.

Lauluga edasi
Kolm aastat tagasi tuli Aire kaminaõhtute ideele sooviga lähendada keskealist seltskonda kogudusega. Kui eakad on aktiivsed seltsielus ja käivad nädala keskel ka piiblitunnis, siis nooremad on kõrvale jäänud.
Alustati hingedeaja ja hingehoiu teemaga, aga noored osalevad siiski pisteliselt. Alanud hooajal tutvustab end iga nõukoguliige, neid on koguduses üheksa.
Esimene oli õpetaja ja heaks põhjuseks järgmisel päeval olnud 53. sünnipäev. Kord jõuab järg ka Ulvi Tatra kätte, kelle abikaasa on aidanud kogudust ehitustöödes ja kes on nõukogus esimest korda. Aktiivselt osaleb koguduseelus mõni aasta tagasi Kolga-Jaani kolinud Kaie Roosioja.
Kolm aastat teenib kogudust organist-koorijuht Merike Villems, kes madisepäeval andis kirikus kõrgel tasemel kontserdi. Koguduses on moodustatud segakoor. Kirikukoor on tegutsenud järjepidevalt 145 aastat.
Siinsest elust ja inimestest rääkides jätkuks juttu kauemaks. Peetri huumoriga looritatud sõnu kasutades on Kolga-Jaanis «töömehi, naisemehi ja usumehi». Kõiki neid kannab ühtehoidev meel.
Rita Puidet

Kolga-Jaani kogudus
1. novembrist 2010 teenib kogudust õpetaja Peeter Parts.
Juhatuse esimehe ametis on kolmandat aastat Urve Siilaberg.
Aire Parts juhendab laste- ja noortetööd, viimane ei ole hoogu sisse saanud.
Organist Merike Villems juhendab kaht koori.
Liikmesannetajaid on 203, hingi 450.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)