Esileht » Uudis » Esileht »

Tuhkapäevaga algab paastuaeg

22.02.2012 | | Rubriik: Esileht, Kirikuelu

Tuhkapäeva tuhk saadakse sageli eelmise aasta palmipuudepüha palmiokste põletamisel, mis on märgiks, et kõik siin ilmas on kaduv. InternetKirikuaastasse kuulub hulk olulisi tähtpäevi.

Nende mõtestamine oma igapäevaelus, rituaalides ja kommetes moodustab olulise osa kristlase igapäevasest vaimulikust tervishoiust. Need annavad elule rütmi ja seaduspära.
Tuhkapäevaga – sel aastal 22. veebruaril – algab paastuaeg, niinimetatud suur paast, mis viib meid suurde nädalasse ja ülestõusmispühadesse. Üheltpoolt lisab see värvi eelmise päeva vastlatele (21. veebruar), selle rõõmule ja suurejooneliselt peetavatele pidustustele. Teisalt annab algav paastuaeg võimaluse süveneda Kristuse olemusse ja seeläbi ka kristlase ees seisvatesse küsimustesse, kohustustesse ja rõõmudesse süvendatud tähelepanuga.
Paast võiks tähendada ka loobumist, kuid selle loobumise keskmesse ei saa jääda näljatunne, kahjutunne loobutud maiustustest või lootus paremale äraolemisele paastu lõppedes.
Tuhkapäeva teenistuste ja palvuste pidamine meie kirikuis on märk traditsioonide jätkumisest. Mõnes koguduses kasutatakse rituaalina ka tuhamärgi tegemist otsaette meeleparanduse ja patukahetsuse märgiks.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)