Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Piiskopi ja keisri kaitse all

24.10.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Läinud neljapäeval esitles Paldiski Nikolai koguduse õpetaja Merle Prass-Siim kirikus äsja trükist ilmunud raamatut «Piiskopi ja keisri kaitse all. Paldiski Nikolai kogudus 1769–2012».

«Alustuseks on mul teile üks kurb uudis,» alustas õpetaja esitlust. «Täna esitletav raamat ei saanud selline, nagu alguses kavandatud oli …» Pärast üllatunud pilke täis pausi jätkas õpetaja juba rõõmsalt: «See sai parem!»
Paldiski Nikolai koguduse ja kiriku ajalugu oli kuni viimase ajani uuritud väga vähe. Veel läinud aasta lõpus oli võimalik kogu ajalugu võtta kokku kolme põhifaktiga: 1842. a ehitati Paldiskisse Nikolai nime kandev kirik. See suleti 1940. a seoses baaside lepinguga ning muudeti ohvitseride klubiks ja laoks. Kirik taasavati 1990. aastatel.
Kuigi Paldiski linna ajaloo kohta on ilmunud suuremaid ja väiksemaid käsitlusi, on linna kirikuid puudutatud neis vaid ühe-kahe lausega. Ka Paldiski eluolu igakülgselt uurinud Lembit Odres (viimase ennesõjaaegse linnapea ning koguduse nõukogu esimehe poeg) on oma käsikirjas napisõnaline, viidates materjali vähesusele ja juhuslikkusele.
Et kiriku aknad on kehvas seisus, tekkis õpetajal umbes aasta eest mõte anda välja raamat vanade ja uute fotodega pühakojast, et koguda raha akende korrastamiseks.
Materjali kogumise käigus ilmnes aga üha uusi vihjeid koguduse ajaloo kohta. Otsing arhiivi infosüsteemis andis viiteid sadadele säilikutele ajalooarhiivis, riigiarhiivis, Tallinna linnaarhiivis ja muinsuskaitseameti arhiivis. Neile lisandusid materjalid EELK konsistooriumi ja koguduse enda arhiivist.
Vastne raamat toetubki suures osas seni avaldamata arhiividokumentidele. Pildimaterjali hulgas on ainulaadseid jäädvustusi Paldiski koguduse ja kiriku taastamisest 20. sajandi viimasel kümnendil.
Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital, heategevusfond Uus Laine, Harju-Madise, Keila ja Risti kogudus ning eraisikud.
Raamatu müügist laekuv tulu läheb kiriku akende restaureerimiseks.
Autorit olid raamatu ilmumise (ja sünnipäeva) puhul tulnud õnnitlema peapiiskop Andres Põder, praost Jüri Vallsalu, Paldiski linna ja heategevusfondi esindajad, annetajad ning pereliikmed.
Joel Siim

Merle Prass-Siim. «Piiskopi ja keisri kaitse all. Paldiski Nikolai kogudus 1769–2012»
Väljaandja: Paldiski Nikolai kogudus, 2012
232 lk, pehmekaaneline köide

 

 

 

 

 

 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)